"Разместване" е думата на годината - и в национален, и в глобален план. Това е годината, в която исторически в света имаше най-много избори. И в САЩ, и в Европа, а в България сме вече рекордьори по размествания, коментира "Точно днес" полигологът д-р Теодор Славев.
"Ако погледнем през последните 3 години и половина, българските избиратели избираха едни партии като първенци, а след един цикъл избори ги сваляха надолу, изкарваха ги от НС, после пак ги връщаха и пренареждаха политическия пасианс. За съжаление, ако рационално подходим, това не почива на подобни аналитични инструменти, защото партиите се сблъскват в една и съща стена, което означава, че под повърхността има нещо, което ние не виждаме".
Политологът подчерта, че винаги е по-добре лошо редовно правителство, отколкото нови избори.
Политическите партии се притесняват от това как ще реагират твърдите им ядра - и при БСП, и при ИТН, и при ПП-ДБ, защото са затворени в твърдите си ядра. От друга страна, политическите лидери не могат да си говорят със собствения си електорат, допълни Славев и даде пример с БСП и ПП.
Това, което ме обнадеждава (и дано не се заблуждавам) е, че ГЕРБ поискаха повече време за преговори, което президентът ще им даде като реверанс. Това означава, че подхождат отговорно към преговорите, смята политологът.
Той коментира и факта, че само ДСБ и "Да, България" отиват днес на разговори с ГЕРБ. "Напрежението между ПП и ДБ очевидно е много голямо - то се проявява и по гласувания, кадрови въпроси, управленски въпроси, формула на управление и т.н. Голяма част от партиите имат да решават кадрови въпроси. Политическите игри предстоят, може би след февруари, когато се реши въпросът с лидерството на Демократична България, допълни Теодор Славев.
По думите му, прокуратурата за пореден път се доказва като политически играч, по повод исканите имунитети на хора от "Продължаваме промяната". "Очаквам, че искането на имунитети ще продължи, като се разнообрази с депутати и от други политически сили", каза политологът.
На ниво реторика, и то с повишен градус, ще останат разменените реплики между Делян Пеевски и президента Радев. Не мисля, че ще се стигне до импийчмънт, това би изстреляло рейтинга на държавния глава в небесата, смята той.
Цялото интервю на Живка Танчева с Теодор Славев е в прикачения файл.
В базиликата "Св. Петър" в Рим започна поклонението пред тленните останки на папа Франциск. Поклонението е свързано с различни ритуали. Церемонията по погребението ще бъде в събота, 26 април, от 10 часа. Затварянето на ковчега ще е в петък вечерта. Тези дни базиликата ще бъде отворена до полунощ. За момента няма яснота за детайлите по..
Световният ден на книгата е точно днес на 23 април , за книгоиздаването в последните години, за четенето и загубата на интерес у младите към книгите. Според статистиката не сме много напред в четенето на книги и само 38% са прочели поне една книга през последната година. По темата за книгите и форумите, посветени на писаното слово - Пловдив чете и..
Еврото и готовността на България да въведе единната европейска валута, темата е в центъра на разговора с икономическия анализатор Румен Гълъбинов . Бюджeтният дeфицит нa Бългapия зa 2024 гoдинa е нa гpaницaтa нa дoпycтимoтo зa EC. Румен Гълъбинов подчерта, че според данните на Евростат у нас дефицитът е 3%, и ние сме по-добре като ниво от средното..
Новините по цял свят в Светлата седмица за християните са насочени към Папа Франциск, който завърши земния си път на 21 април, след Възкресение Христово. За личния спомен, който пази в сърцето си, за церемониите, които предшестват погребението тази събота, за светлата личност на Папата говорим с Милко Петров , той е музиколог, органист, диригент на..
Какво се случва със Земята? Пожари, грандиозни слънчеви изригвания, 36 аткивни вулкана, земетресения по цялото земно кълбо, наводнения и бедствени явления, както никога досега. Отмъщава ли си Земята на човечеството? Геодинамиката на нашата планета може ли да е фатална? Според проф. Кристалина Стойкова от Геологическия институт на БАН х ората..