Хирургията на бъдещето вече се прилага в УМБАЛ „Свети Георги“ с робот-асистирана иновативна система.
Робот-асистираната хирургия е нова ера в медицината за безпрецедентна прецизност, минимална инвазивност и по-бързо възстановяване за пациентите. При този оперативен метод хирургът използва роботизирано устройство за контролиране на инструменти с изключителна точност на интервенцията. УМБАЛ „Свети Георги“ е първото лечебно заведение в Пловдив и региона, което въведе системата VERSIUS, разработена от европейския производител на високотехнологична медицинска апаратура CMR Surgical. Иновативната система вече има повече от 25 000 успешни операции по света. Трите й основни компонента са роботни ръце с инструменти, които се отличават с висока гъвкавост, 3D камера с висока резолюция, осигуряваща детайлни изображения на хирургическата зона, както и конзола за управление, чрез която хирургът контролира роботизираните ръце и камерата. Цялостната настройка на робота и неговата работа се ръководи от хирурга, а тази технология разширява възможностите на лекаря, като осигурява по-добър достъп и прецизност в труднодостъпни зони чрез въртене на инструментите до 720°. Това е единствената система в света, която позволява на хирурзите да работят както в седнало, така и в изправено положение.
Основните предимства за пациентите са по-малко болка и по-кратък болничен престой, минимален риск от инфекции, както и малки разрези и съответно белези. Роботизираната хирургия се счита за най-развитата версия на миниинвазивната хирургия, базирана на лапароскопския метод при изпълнение на оперативните процедури.
Със своята прецизност и минимална инвазивност, робот-асистираната хирургия се утвърждава като предпочитан метод за лечение на онкологични заболявания и сложни реконструктивни операции.
В УМБАЛ „Свети Георги“ със системата работят сертифицираните екипи на проф. Ангел Учиков – началник на Втора клиника по хирургия и на проф. Маджид Кадим – началник на Клиника по урология, чиито дългогодишен хирургичен опит дава възможност за максимална прецизност и професионализъм в интервенциите. Извършват се операции на пациенти със заболявания в областта на коремната хирургия и на урологията. Закупената от УМБАЛ „Свети Георги“ роботизирана система се въвежда, за да предостави на пациентите си високотехнологични миниинвазивни решения за хирургични интервенции и модерна грижа за тяхното здраве.
Проф. Маджид Кадим каза пред Радио Пловдив, че апаратурата дава възможност да се оперират пациенти с рак на простатната жлеза, защото има достъп до труднодостъпни места, благодарение на оптиката на робота. Урологът поясни, че лекарите в неговата клиника са подготвени с курсове, първо за класическа хирургия, след това лапароскопска и накрая - робот-асистирана хирургия.
На въпроса за финансирането на този вид хирургия, проф. Кадим каза, че НЗОК финансира две пътеки в урологията, но има консумативи, които се покриват от пациентите. Той коментира, че при тях има свръхнаплив на пациенти, защото са изключително търсени, както в Пловдив и региона, така и от цялата страна.
В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..
Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки? Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..
Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Става дума за два..
С близо две трети се очаква да е по-малък бюджетът на програмата „Грижа в дома“ за следващата година, съобщи Веселина Ботева, която ръководи дирекция „Социална политика“ в община Пловдив. Тя припомни, че по проекта вече 5 години се осигурява патронажна грижа на самотно живеещи възрастни хора. Проектът, който е финансиран по Оперативна програма..
Има опасност Кукленият театър в Пловдив да влезе в следващата година с 200 000 лева неразплатени средства към доставчици на услуги, каза в предаването „Точно днес“ директорът му Петър Влайков. Причината е, че те не се отпускат от министерството на културата, въпреки че са част от тазгодишния бюджет. Проблемът се повтаря от миналата..