Преди 4 години, през 2020 година, София и нейната майка чуват страшна диагноза. Детето е диагностицирано с рак на кръвта. Тогава момичето е едва на 7 години. И от този момент започва борбата на София. Сега болестта е в ремисия, но в следствие на основното заболяване и проведените химеотерапии се отключват други заболявания. Елена Грозданова, класен ръководител на София и учител по БЕЛ, обясни:
„Ръката й е с химично изгаряне от излятата в подкожието химия. Има белег. От вдигането на критично високо кръвно очите й са увредени. През последната година диоптърът е задържан“
Най-сериозното от усложненията е загубата на слух, който прогресивно намалява.
„Налага се отново да премине през целия акт, защото едно от последствията от химеотерапията е, че остава без тъпанчева мембрана на дясното ухо. При изследванията за контрол на слуха се наблюдава, че той вече е намалял и е на 61%. Това е загуба от 39% до момента. Продължава да намалява. Има опасност да го загуби изцяло“, каза Грозданова.
Затова се налага да бъде направена операция на ухото. За интервенцията, която ще бъде направена в болница в Турция, са необходими 50 000 евро. Средствата трябва да бъдат събрани до средата на следващата година. В борбата на София с коварното заболяване се включва цялото училище. Тази вечер организират благотворителен концерт в нейна подкрепа. Началният час е 18 часа, а мястото – физкултурния салон.
„Подготвили сме коледни песни. Включили сме изпълнения на пияно и на кларинет. Техни връстници ще свирят. Едно дете от първи клас ще танцува спортна гимнастика. Две учителки ще пеем „Алилуя“ като една от финалните песни „, каза Ева Палакова, ръководителят на хора, който включва 45 деца от 2 до 4 клас. Концертът ще закрие Мирела Митева от 2 а клас с изпълнение на песента на Емил Димитров „Ако си дал“.
Освен концерта от началото на седмицата тече и коледен базар в подкрепа на 11-годишното момиче. Това е втората благотворителна инициатива, в която хор „Елина“ се включва в опит да събере средства за лечението на София.
Съученици на 11-годишното момиче се включват в кампанията за набиране на средства за София и с призив в социалните мрежи.
Дарения могат да бъдат направени и по банкова сметка или през револют @denitsb3ww
IBAN BG19UNCR70001522571092
ТИТУЛЯР НА СМЕТКА: ДЕНИЦА НЕНКОВА ПЕТРОВА
BIC/SWIFT: UNCRBGSF
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..