Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба за Рождество Христово в Археологическия музей

Изложбата "Слово и образ: археологически находки и възрожденско изкуство“ ще бъде открита днес в Регионален археологически музей – Пловдив

Експозицията е посветена на Рождество Христово. Изключително събитие, дало отражение върху всички сфери на обществения живот, празник на духовното възраждане, пишат от музея. 

Куратор е Соня Семерджиева - главен уредник, изложбата продължава до 25.03.2025 г. в зала IX, РАМ-Пловдив.

За програма "Точно днес" тя разказа, че основната цел на изложбата е да представи един различен поглед към събитието Рождество чрез подбрани средновековни и възрожденски културни ценности от фонда на Археологическия музей. Представянето на значението на християнската религия  в живота на средновековния и в живота на възрожденския човек e с акцент върху християнските ценности и послания. 

Рождество Христово! Изключително Събитие, дало отражение върху всички сфери на обществения живот, празник на духовното възраждане. Ражда се Нова ера в историята на човечеството /с препратка към раждането на Новата година/. Една религия, дала отпечатък върху целия смислен живот на хората, дори летоброенето се променя и разделя световната история на две епохи  (събития преди Христа и такива – след Рождество Христово).

Защо СЛОВО и ОБРАЗ? Православната вяра е изградена именно върху изначалната симбиоза между Слово и Образ. Но Образът не е подчинен на Словото, а го допълва, тълкува и обогатява. В началото бе Словото,… и Словото бе Бог (Бог Отец), преминал по-късно в Образ (Образът на Бог Син – Иисус).

С подбрани артефакти от археологически разкопки и възрожденски културни ценности, в пресъздадена атмосфера на християнски храм изложбата разкрива основни постулати в християнските тайнства и библейски събития, свързани с Рождество.

Обединителната линия, съпътстваща живота на средновековния човек /и този на възрожденския човек се корени в християнските нравствени и семейни ценности и послания, утвърдени чрез философията на християнската религия, допълни Соня Семерджиева.

Интервю с нея може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Театралите твърдят, че МК има изкривена картина за финансите

Асоциация на куклените театри АКТ-Унима, България, Асоциация на работодателите в театралната област, Българска асоциация на работодателите в областта на културата и Съюз на артистите в България отправиха апел към министър-председателя, министъра на културата, председателя на Народното събрание и председателя на Комисията за медии и култура...

публикувано на 03.02.25 в 16:56

Преге - предаване за света на книгите, 01 - 07 февруари

В предаването за книги на Радио Пловдив на 01.02.2025 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати” (нови книги) Арт Спигелман. Маус. Баща ми кърви история. Ч. 1 и ч. 2 (графичен роман) 300 стр., ок.10А, Нике, 2025. Александър Дюма. Четиридесет и петимата.  536 стр., ок. 5А, Плеяда, 2025. Цончо Родев. Черният..

публикувано на 03.02.25 в 14:16

Филмът "Не затваряй очи" ще се излъчи премиерно в Пловдив

Премиерата на новия български игрален филм “ Не затваряй очи ” в Пловдив е тази вечер в Лъки - Дом на киното. Прожекцията е в 17.30 часа.   Това е първият български игрален филм, вдъхновен от православна тематика, базиран на едноимения роман на Мартин Ралчевски.  Разказва историите на двама мъже – Петър и отец Павел. Съдбите им се се преплитат по..

публикувано на 01.02.25 в 07:30

Митрополит Николай освещава храм "Св.Марина" в Асеновград

С ритуал по освещаване и първа литургия, отслужена от пловдивския митрополит Николай, ще започне истинския духовен живот на новата църква "Света великомъченица Марина" в Асеновград. Първата копка на храма не направена преди 26 години от тогавашния митрополит Арсений. Богословът и екскурзовод от Асеновград Йвайло Мирчев разказа, че преди години в..

публикувано на 31.01.25 в 12:44

В "Срещите" за Конкордия Антарова и нейните "Два живота"

"Два живота" - така се наричат  2000-те страници, живeли половин век в четири машинописни екземпляра.  Защо? Коя е авторката Конкордия Антарова? И наистина ли книгата е написана под диктовка на духовни учители?  В "Срещите" разказва Васил Пекунов, преводач на книгата.  Интересно е, слушайте.

публикувано на 31.01.25 в 10:13