стара ферма…
един на друг подпрени
хамбарът и черешата
Мая Любенова
Конкурсът е отворен за всички, от първи януари до 28 февруари 2025 година, като всеки поет може да участва с не повече от 2 хайку, на свободна тема. Изпратените хайку творби трябва да бъдат написани лично от автора, непубликувани (онлайн или в печатни издания) и да не са споделяни в никои от социалните медии (включително затворени/лични групи). Секциите в конкурса са две - секция за български автори, които пишат на български и секция за англоговорящи автори. Съответно, поетите могат да кандидатстват на английски или на български език.
Имената на спечелилите първо, второ и трето място и техните хайку, с преводи на английски, ще бъдат публикувани на 17 април. От 2012 година на тази дата, светът отбелязва Международния ден на хайку поезията.
Изискването на организаторите е стихотворенията и името на автора да бъдат написани в самия имейл. Прикачени файлове няма да се отварят.
Имейл за кандидатстване: shoshin.contest@gmail.com
„Това е наложил се, вече, конкурс в чест на Мая Любенова, един от големите хайку майстори, който си отиде от този свят преди осем години. Миналата година имаше стотици участници, като нивото става все по-високо, което показва, че вниманието към Мая Любенова и към българското хайку, като цяло, е много голямо в световен мащаб. Текстовете на англоговорящите автори, след награждаването, се превеждат и на български, за да стигнат до по-широка публика. Моят призив е хората да не се страхуват, а да участват, даже и да нямат много опит. Хайку е свобода и всеки може да има късмета да напише много добро хайку въпреки, че се занимава отскоро с този поетичен жанр. Бъдете по-смели и участвайте. В България хайку поезията става все по-популярна. Покрай социалните мрежи и краткостта на жанра, хайку се оформя и като поезията на новото време“, разказва пловдиският поет Владислав Христов, който е един от членовете на журито, заедно с Антоанета Николова и Гергана Янинска.
Антоанета Николова е хайку теоретик и майстор на хайку. Гергана Янинска е още един от хайку майсторите в Бългрия и сестра на Мая Любенова. Самият Владислав Христов е носител на множество отличия от български и международни конкурси за хайку, поезия и кратки прози. Той е един от доказалите се и признати у нас, и в чужбина автори на хайку, фотограф и журналист. За осма поредна година е в класацията на 100-те най-креативни хайку автори в Европа. Девет българи са сред отличените имена в класацията за 2024 година. Това са Стоянка Боянова, Радостина Драгостинова, Людмила Христова, Надежда Костадинова, Цанка Шишкова, Мая Данева, Илияна Стоянова, Минко Танев и Владислав Христов.
Критерият на комисията за класирането са отличията на европейските хайку автори в международни конкурси и публикациите им в престижни англоезични издания, онлайн списания и печатни издания. Полският хайку поет Кшѝщоф Кокот връчва ежегодно сертификатите на Haiku Euro Top 100. Класацията се провежда за 14-та поредна година.
„Корени и светила“ на Любослава Трайкова е сборник с разкази, в който са събрани сложни човешки съдби и характери. Случки от прекършеното детство, ранно откритата жестокост на живота, бракът, който се превръща в капан. Това са текстове, които разобличават недъзите на съвременното общество и ни карат да се замислим. Там място намира и..
Изложба с плакати за постановката „Едип и пророците“, създадени от учениците от 11. и 12. клас от специалност „Рекламна графика“ на Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“ , ще се открие в Драматичен театър-Пловдив. Събитието ще представи алтернативни рекламни плакати за спектакъла „Едип и пророците“ на пловдивския театър,..
Виртуозната цигуларка Лия Петрова е първият гост-солист на Оркестъра на Опера Пловдив през 2025 година. Симфоничният концерт в Дома на културата „Борис Христов“ ще бъде дирижиран от австрийския диригент и пианист с руско потекло Алексей Корниенко - преподавател в Държавната консерватория на Каринтия (Kärtner Landeskonservatorium), съосновател..
Тази вечер в Клуб „Петното на Роршах“ ще се състои премиера на стихосбирката на Станислава Станоева „Хляб, любов и други ангели“. За поетесата и нейната книга ще говори Александър Секулов. Според поета и графичен дизайнер Иво Рафаилов книгата е пропита с носталгия, като светлина, която идва отдалеч и осветява пътя.
Художникът Васил Петров представя изложба живопис „Дионисиеви мистерии“ в галерия „Възраждане“. Тя се открива тази вечер, а с експозицията художникът ще ни потопи в тайнства – божествени и човешки. „Новата изложба на Васил Петров отново ще ни потопи в тайнства – божествени и човешки. Любимите на художника сюжети – жената, виното, боговете са..