Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев.
Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му регулациите трябва да започнат да отстъпват в полза на бизнеса.
„Не можем непрекъснато да търсим компенсации, искаме трайни решения, за да може бизнесът в България и в Европа да остане конкурентен и да може да се сравнява с условията за бизнес в Китай и Америка.
Средата за бизнес в България не е лоша. Ние не отстъпваме на нашите съседи или на страните от Централна и Източна Европа. Естествено, че ние искаме непрекъснато да подобряваме тази среда.
Няма как обаче да останем привлекателна дестинация, когато цената на електрическата енергия не е конкурентна“, обясни Панчев.
Добави още, че политическата криза се усеща от бизнеса, но не защото нямам чуваемост на проблемите, а защото няма ясна визия и решения в дългосрочен план.
Затова от бранша очакват новата година да се донесе с взимане на важни за тях решения.
Пламен Панчев отчете, че изминалата година е била добра за Тракия икономическа зона. Припомни, че в района се реализират 4 А клас инвеститора и един приоритетен проект за държавата.
„В подготовка сме и на един нов проект. Един от инвеститорите разширява дейността си.
Започваме с оптимизъм годината, но той бързо може да се стопи, ако проблемите, които обсъждаме не намерят решение“, каза Панчев.
Обясни, че инвеститорите искат сигурност и разпознаваемост на процедурите. Тракия икономическа зона е в процес на преговори за започване на производство на слънчеви панели и батерии, преговаря и с компания в областта на микроелектрониката.
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..
Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги" д-р Христиана Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през януари, февруари, до средата на март. "На този етап нямаме..
Два нови кувьоза Dräger получи неонатологичното отделение на пазарджишката болница. Апаратурата е закупена със средства на лечебното заведение и ще бъде използвана за осигуряване на грижи за недоносени и новородени с нужда от специализирано лечение. Така закупените със собствени средства кувьози вече са 6, съобщиха от лечебното заведение...
„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..
Доколко образователната система е способна да осигури квалифицирани кадри за развитие на професионалното обучение по актуални и търсени професии и да дава възможност да се работи върху уменията и компетентностите. Това е въпросът, който поставя областният управител проф. Христина Янчева в становището си до Регионалното управление на..