Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. 

"През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на учениците, спазване на правилата, нарастващата агресия и неприятни случки, които се случват с децата и това много вреди на резултатите и доброто качество на образованието. Като цяло нормативната база не се променя, отношението на политиците също липсва. И въпреки, че съществуват ученици с много добри резултати и училища с добри традиции, е много важно да се изгради добро възпитание", коментира Петров. 

По думите му когато има ученици с недотам добро семейно възпитание, тогава нещата са много трудни за училищните ръководства и учителите, защото те нямат никакви инструменти и никакво партниране от страна на родителите и институциите. Според Петров причината е, че цари политичиски страх. 

"Ако се приемат малко по рестриктивни мерки с необходимите наказания, нещата няма да се случат. Трябва да търсим промяна на това статукво, иначе образованието няма да се промени. Колкото и да строим кабинети и да влагаме изкуствен интелект, ако я няма мотивацията на ученика, ще е много трудно, защото знанието е следствие на упорит труд, а не на забавление, както си мислят голяма част от родителите", смята синдикалният лидер.

От Синдикат "Образование" предлагат родителите на учениците да имат отговорност и задължение да партнират на училищните власти и да посещават училищната институция при регламентирани и нерегламентирани повиквания. При нарушение на това, да се налага финансова санкция от 500 лева.

Според Юлиан Петров трябва да има принципно решение в тази посока и тогава ще може да се постигне нещо. "Дали ще са 50 или 5 000 лева, ние ще намерим българския вариант, но такива санкции има и в Европа. Когато родителят не посети училищните власти, той е глобяван. Така ще се осигури комуникация между учителя и родителя", посочи той. 

По думите му учителят сам не може да се справи. Родителят трябва да си влезе в ролята и да бъде отговорен. Петров подчерта, че учениците, които не са в унисон с училищните правила, нарушават правата на останалите деца, като така им пречат да получат по-качествено образование. 

"Целта е всички ученици да получат поне някакво възпитание, за да станат нормални граждани. Защото, ако нямат възпитание,  дори да имат много знания, това ще им попречи да се развият", подчерта Петров. 

Чуйте още в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Над 1/3 от вирусноболните в Пловдив са с грип

Видимо е покачването на броя на заболелите от вирусни инфекции пред кабинетите на семейните лекари в Пловдив. Тестовете на над една трета от тях  показват, че са болни от грип, съобщи д-р Георги Цигаровски, председател на Регионалната колегия на Българския лекарски съюз в Пловдив и семеен лекар. От утре със заповед на РЗИ и здравното..

публикувано на 21.01.25 в 17:08
Елена Дариева

Краят на политическата криза зависи от живота на кабинета

"Евфемизмът в случая не е особено полезен. Всичко това намира своето обяснение във факта, че мнозинството, което подкрепя кабинета по формулата 3 плюс 1, е изключително разнолико от гледна точка на идеологии". Така Елена Дариева, социолог от агенция "Насока", коментира твърдението на новите управляващи, че те не са коалиция, а участват в..

обновено на 21.01.25 в 16:08
Светослав Малинов

Интересно е как ще се взимат решенията за назначенията

„Очакваме да видим как ще заработи управленската формула. На мен ми се иска да няма вече толкова големи политически вълнения, да има успокоение, но без да има отказ от това да се следи всеки ден и всеки час това, което прави правителството. Иска ми се да мисля, че политическото напрежение в страната спада. Сега ще видим как ще заработи новата..

публикувано на 21.01.25 в 10:00
Петър Ганев

Приемането на еврото от 1 януари 2026 г. е съвсем реалистично

Бюджетът ще бъде една от първите задачи на новата власт. Новият финансов министър трябва да пренапише рамката на държавните финанси за 2025 г. и да се върви към приемане на бюджета най-късно до края на март. Това заяви в предаването "Точно днес" старши икономистът в Института за пазарна икономика Петър Ганев .  Той посочи, че голямото..

обновено на 21.01.25 в 09:30

Да си акушерка е трудна, но много емоционална професия

На Бабинден среща със старшата акушерка от АГ клиниката на УМБАЛ „Свети Георги“ Дора Мрянова, която посреща Деня на родилната помощ за 60-ти път. Не си спомня пола на първото дете, на което е помогнала да дойде на бял свят, но помни, че се е родило живо и здраво. "Нашата професия е трудна и много емоционална, посрещаме новия живот и се вълнуваме..

публикувано на 21.01.25 в 07:48