Бюджетът ще бъде една от първите задачи на новата власт. Новият финансов министър трябва да пренапише рамката на държавните финанси за 2025 г. и да се върви към приемане на бюджета най-късно до края на март. Това заяви в предаването "Точно днес" старши икономистът в Института за пазарна икономика Петър Ганев.
Той посочи, че голямото предизвикателство е да се удържи нарастването на разходната част, в т.ч. прекомерния ръст на разходите за персонал, а дефицитът да влезе в рамките на 3 процента от БВП, без да се прибягва до увеличение на данъците.
Приемането на еврото от 1 януари 2026 г. се оформя като съвсем реален сценарий, смята икономистът.
"Текущите данни за инфлацията, както и прогнозите за 2025 г., показват, че България ще покрие критерия за ценова стабилност в първите месеци на годината. Това означава в следващите седмици да се поиска извънреден конвергентен доклад и през пролетта страната да получи зелена светлина за приемане на еврото от началото на 2026 г.".
Финансовата стабилност и приемането на еврото могат да бъдат изведени пред скоби като основни макроикономически котви, но те сами по себе си не гарантират просперитет, каза още Петър Ганев.
"Големите предизвикателства обаче остават не просто в желанието на новите министри да бъдат реформатори, а в по-дълбоките структурни промени, които вече засягат реалното разпределение на власт и зависимости в държавата. Тук влиза например въпросът с финансовата децентрализация и собствения ресурс на общините, който стои на дневен ред от десетилетия и бива старателно отбягван от всяка власт", посочи Ганев.
По думите му най-големият препъникамък е в съдебната власт и регулаторите. "Всички международни изследванията показват, че България има своите конкуренти предимства, но губи от успешните примери Европа именно по отношение на върховенството на правото и работата на институциите".
Цялото интервю на Антония Попова с Петър Ганев от ИПИ е в прикачения файл.
„Очакваме да видим как ще заработи управленската формула. На мен ми се иска да няма вече толкова големи политически вълнения, да има успокоение, но без да има отказ от това да се следи всеки ден и всеки час това, което прави правителството. Иска ми се да мисля, че политическото напрежение в страната спада. Сега ще видим как ще заработи новата..
На Бабинден среща със старшата акушерка от АГ клиниката на УМБАЛ „Свети Георги“ Дора Мрянова, която посреща Деня на родилната помощ за 60-ти път. Не си спомня пола на първото дете, на което е помогнала да дойде на бял свят, но помни, че се е родило живо и здраво. "Нашата професия е трудна и много емоционална, посрещаме новия живот и се вълнуваме..
Правителството трябва да се съобрази с исканията на хората, а народът няма да допусне да има ограничаване на дохoдите. Така Александър Загоров, конфедерален секретар на КТ Подкрепа, коментира каква политика по доходите трябва да води кабинетът „Желязков“. Той обясни, че за да се съгласят хората интересите им да бъдат пренебрегнати трябва..
Кои са знаковите думи на 2024-та година? Отговор дава Веселина Седларска , журналистка и писателка, която бе и член на журито за втория етап от проучването на платформата "Как се пише?". Доналд Тръмп е най-често споменаваното име, а Шенген е най-знаковата дума за 2024-та. Сред тях са също дубайски шоколад и санитарен кордон. "Трудно се родиха..
Доналд Тръмп започва днес своя втори мандат като президент на САЩ. Според политическия и икономически анализатор и бивш дипломат Илиян Василев от днес на практика започва периодът на реализъм в президентството на Тръмп. Досега имаше много място за намерения, импровизации, но от днес започва меренето на нетната текуща стойност като намерения и..