Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Без регулации извън ЕС ще има по-чести терористични заплахи

Нова вълна от имейли с бомбени заплахи в цялата страна, включително и в Пловдив. Подобни сигнали за взривни устройства в учебните заведения имаше преди повече от година. 

Според Златогор Минчев от Института по информационни и телекомуникационни технологии към БАН става дума за терористични заплахи. По думите му дали е било опит за удължаване на ваканцията тепърва ще става ясно, но във всеки случай  заради съдържанието на  заплашителното писмо трябва да се евакуират училищата.

"Оказа се, че имейлите не са от България, най-вероятно става дума за писма, които са изпратени от руски електронни пощи, което за страната, като държава-членка на ЕС, наложи  да се поиска партньорска помощ. Кой е реалният извършител и кой е поръчителят предстои да стане ясно", обясни експертът.  

По думите му такива случаи ще зачестяват във времето, защото няма регулации извън границите на ЕС и санкциите, които се афишират, касаят само общността, при условие, че изпълнителите са пълнолетни. 

"За да се предпазим, може да се разработят  решения с изкуствен интелект, които да преценяват имейлите. Трябва да подчертаем, че по отношение на такъв вид имейли не може да се направи много, защото те директно активират протокол за сигурност при терористични заплахи, които не може да бъдат пренебрегнат, още повече, че става дума за деца в училищата", каза Минчев. 

Той смята, че трябва да има превенция, да се обясни на младежите, че това не е игра, а също да се разработи протокол за анализ, който използва алгоритъм с изкуствен интелект и за определяне оценката на риска. 

"Съществува и възможност това да е само нещо, което предстои. Тук вече партньорските и нашите служби затова разследват", обясни Златогор Минчев. Припомни терористичните атаки преди Нова година в Германия. Според него точно в тази насока се комбинират специалистите по киберсигурност и антитероризъм, които работят и в момента. 

Добави още, че с пълноправното ни влизането в Шенгенското пространство страната ни става по-примамлива за терористични атаки.

Чуйте повече в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Изборът на нов папа става сред 135 кардинали, няма фаворити

В базиликата "Св. Петър" в Рим започна поклонението пред тленните останки на папа Франциск. Поклонението е свързано с различни ритуали. Церемонията по погребението ще бъде в събота, 26 април, от 10 часа. Затварянето на ковчега ще е в петък вечерта. Тези дни базиликата ще бъде отворена до полунощ.  За момента няма яснота за детайлите по..

публикувано на 23.04.25 в 16:49

Издателите у нас работят модерно и с много високо темпо

Световният ден на книгата е точно днес на 23 април , за книгоиздаването в последните години, за четенето и загубата на интерес у младите към книгите. Според статистиката не сме много напред в четенето на книги и само 38% са прочели поне една книга през последната година. По темата за книгите и форумите, посветени на писаното слово - Пловдив чете и..

публикувано на 23.04.25 в 09:58
Румен Гълъбинов

Очакват ни положителни отговори по конвергентния доклад

Еврото и готовността на България да въведе единната европейска валута, темата е в центъра на разговора с икономическия анализатор  Румен Гълъбинов . Бюджeтният дeфицит нa Бългapия зa 2024 гoдинa е нa гpaницaтa нa дoпycтимoтo зa EC. Румен Гълъбинов подчерта, че според данните на Евростат у нас дефицитът е 3%, и ние сме по-добре като ниво от средното..

публикувано на 23.04.25 в 09:44

Папа Франциск ни завеща да обичаме ближния си

Новините по цял свят в Светлата седмица за християните са насочени към Папа Франциск, който завърши земния си път на 21 април, след Възкресение Христово. За личния спомен, който пази в сърцето си, за церемониите, които предшестват погребението тази събота, за светлата личност на Папата говорим с  Милко Петров , той е музиколог, органист, диригент на..

публикувано на 23.04.25 в 09:33

Човекът не може да спре глобалното затопляне

Какво се случва със Земята? Пожари, грандиозни слънчеви изригвания, 36 аткивни вулкана, земетресения по цялото земно кълбо, наводнения и бедствени явления, както никога досега. Отмъщава ли си Земята на човечеството? Геодинамиката на нашата планета може ли да е фатална?  Според  проф. Кристалина Стойкова  от Геологическия институт на БАН х ората..

публикувано на 22.04.25 в 16:57