Професията бижутер се нарежда сред най-древните, защото от незапомнени времена хората обичат да се кичат с красиви украшения. Първите такива прадедите ни са изработвали от материали, лесни за обработка – раковини, колиета от кучешки зъби, камъни или кожа. Най- богатите и пищни декорации са принадлежали на племенния лидер.
За родина на ювелирното изкуство се смята Древна Гърция. Именно там се появяват първите бижута, направени от скъпоценни метали и камъни. И до ден днешен произведенията на майсторите от онова време поразяват с красота и изящество. А традициите, чиито основи са положени от няколко поколения ювелири, продължават да се спазват и от съвременните бижутери, за които златото, среброто и диамантите не са знак за разкош, а просто работа, всекидневно занимание.
За хората, които правят живота ни по-красив Ви разказахме и в ефирното пространство на Радио Пловдив. Дори Ви срещнахме от първо лице с един млад, съвременен автор, с усет към детайла и със собствен почерк в изработката на своите бижута - Мила Ангелова.
Тя е само на 22-години, развива собствен онлайн бранд и се стреми бижутата й да се определят не само като аксесоари, но най-вече като произведения на изкуството. След като завършва средното си образование в България, решава да продължи образованието си по специалността "Дизайн и изработка на бижута" в Испания /Валенсия/.
Черпи вдъхновение от неща, които е преживяла , от носталгия, или конкретни истории, сподели за аудиторията ни самата тя, и допълни още:
"Единствените книги, които обичах да чета като малка бяха басните на Езоп"
И така, вдъхновена от тях решава да включи елементи на три от басните в представянето на своята дипломна работа “Art Renouveau” по Артистична Бижутерия за университета EASD Valencia в Испания.
По думите й, бижутата (гривни, гребен и брошка) са вдъхновени от басни на Езоп: "Слънцето и вятъра", "Кокошката със златните яйца" и "Жабите искат цар", както технически, така и естетически са вдъхновени също от уникалния мултидисциплинарен стил от началото на 20ти век, Ар Нуво, или сецесион, за който са характерни виещите се преплетени линии и стилизирани мотиви взети от флората и фауната.
"С този проект си поставих като главна цел да припомня стил от миналото, комбинирайки го с по-съвременния дизайн. Ар Нувото е резултат от един зов за повече изкуство в ежедневието по време на напредналата индустриализация в края на 19ти век, и историята се повтаря."
Мила Ангелова бе наш специален гост в предаването "Вход свободен" в Международния ден на бижутера, целият разговор с нея можете да чуете в прикачения звуков файл.
Само за 20 минути българската публика изкупи билетите за първия концерт на Ник Кейв у нас, който ще се проведе през август в Пловдив. Новината за първия концерт на звездата на 19 август на Античния театър в Пловдив, бе оповестена в понеделник от организаторите и предизвика небивал интерес. Билетите бяха пуснати за продажба тази сутрин и свършиха..
Що е то „парламентарен магистрал“? Ще разберете, ако ни слушате и тази събота по Радио Пловдив, а защо не и на повторенията, когато му дойде времето. Освен радио-магистрала, който се задава, ще отворим нашата редакционна поща, ще излъчим любопитни информации за хумористични книги и ще разговаряме с интересни гости. А ако се..
Нашето тяло е пример за безусловно служене и съвършенство. Пример за красота и архитектура от най-висш порядък. То е и нашият най-верен приятел и учител. С времето обаче ние губим връзката и присъствието си в тялото. Забравяме да го усещаме като наш дом и то се срутва, отпуска и увисва. Започва да боли и това става не защото ние го искаме, а..
Безплатен уебинар " Анатомията на един навик - 12 принципа за изграждане на устойчиви навици" посветен на нашата втора природа - навика. Срещаме ви с Андрей Илиев, изпълнителен директор на Leader Academy, в качеството му на организатор и водещ на безплатния уебинар. Навиците присъстват във всеки аспект на живота ни и определят качеството му до..
Говорим за едно любопитно събитие, на което Медицински университет – Пловдив ще бъде домакин - регионален кастинг на XVI българско издание на най-големия конкурс по комуникация на науката в света – “Лаборатория за слава FameLab”. Предварителният кръг, на който се очаква да се явят участници от всички пловдивски университети, ще се състои февруари,..