Тази година увеличението на работните заплати в България трябва да е около 15 % - с колкото беше повишена минималната работна заплата. В противен случай ще имаме приравняване на можещите и знаещите, квалифицираните работници с тези, които са с най-ниска квалификация и образователен ценз. Мисля, че това не го заслужава нашето общество. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Иоанис Партениотис, вицепрезидент на КТ „Подкрепа“.
Той коментира и последното проучване на синдикалната организация, което показва, че от 1000 работещи 94 % са недоволни от размера на възнаграждението си. Допитването е направено в периода 7 – 10 февруари. Участие са взели 1000 работещи, сред които са и членове към синдиката.
Делът на работещите бедни е 24 %, получаващи доход под 1100 лв.
„В същото време жизненият минимум е 1500 лева. Виждаме, че значително се увеличава подоходното неравенство в страната. Тоест ножицата между безкрайно бедните и достатъчно заможните хора, става доста голяма. Ако искаме държавата да просперира, трябва да се обърне сериозно внимание на политиката по доходите. Хората искат и минималната работна заплата да е над жизнения минимум, който е 1500 лева“, каза още Иоанис Партениотис.
Проучването на КТ „Подкрепа“ показва, че най-голяма е неудовлетвореността при хората, получаващи до 1100 лв., като там тя е на 98 %. Следват тези с възнаграждение до 2500 лв - 96 %. Анкетираните с доходи между 2500 и 5000 лв. са почти наравно по отношение на удовлетвореност и неудовлетвореност, като 57 % са заявили, че са удовлетворени. Хората, получаващи над 5000 лв., са 100 % удовлетворени от размера на заплатата, сочат данните. Бонуси към заплатите получават 36 % от анкетираните.
Резултатите показват, че 91 % от анкетираните получават чист доход под 2500 лв. и само 8 % от тях получават над 2500 лв.
85% от анкетираните искат необлагаем минимум до размера на минималната работна заплата
„Данните показват също, че 85 % от анкетираните поддържат идеята, че е необходим необлагаем минимум до размера на минималната работна заплата. Тази мярка беше премахната през 2008 година, когато имаше световна икономическа криза. Но вече минаха 16 години и ситуацията коренно се промени. България е единствената страна, която не прилага системата за подоходно облагане, с изключение на минималната работна заплата, която да не се облага. Ние трябва да извоюваме връщането на нормалността в тази осигурителна система“, каза още Партениотис.
От КТ „Подкрепа“ подчертават, че е налице достатъчна обществена нагласа за промяна в системата за облагане на доходите.
В звуковия файл можете да чуете цялото интервю с Иоанис Партениотис.На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев... „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..
Няма да има ефект от бойкота на магазините от страна на хората на 13 февруари и цените няма да се понижат. Доходите са тези, които определят цените на хранителните стоки, а за последните 5 години заплатите са се увеличили със 100%. Това коментира финансовият анализатор Светозар Гледачев . „Никакъв ефект няма да има. Ефектът, който се..
Ще се окажат ли надценките на храните и исканията за по-високи работни заплати непреодолими препятствия пред управляващата коалиция? Според политолога и университетски преподавател Любомир Стефанов бюджетът ще предизвика напрежение. "Борисов вече заяви, че това с разходите, това с осигуровките и нарастване на заплатите, трябва да бъде много..
Инж. Хакъ Сакъбов е новият заместник-кмет с ресор строителство и общинска собственост в Община Пловдив. "Ресорът наистина не е лек, но не знам в Община Пловдив да има лек ресор", каза в първото си интервю за Радио Пловдив инж. Сакъбов. Той подчерта, че като приоритет в неговата работа ще бъдат обектите с осигурено финансиране, които имат конкретни..
Рекорден е броят на сигналите за престъпления онлайн срещу деца в мрежата, подадени на Горещата линия на Центъра за безопасен интернет за 2024-а година. 1 750 000 са сигналите, обработени само за миналата година, съобщи Антоанета Василева, координатор на центъра. По думите й в предишни години броят на тези сигнали е стигал до 46 000...