Ректорът на Университета по хранителни технологии - Пловдив проф. Галин Иванов “назначи” дигитален сътрудник – Алма. Това е женски социален робот с изкуствен интелект, част от цяло семейство от интелигентни устройства, съобщиха от висшето училище.
Пред ректорското ръководство Алма демонстрира своите социални умения – разпознава лица, презентира и комуникира, информира и консултира, посреща студенти и гости, поднася кафе и сладкиши, участва в дегустации на храна, вино и пиво. Тя вече пее химна на България и международния студентския химн „Гаудеамус игитур“. Чрез вградения проектор може да прожектира и коментира презентации и видео материали, което я превръща в своеобразен асистент на преподавателите в извеждането на лекции и упражнения. Освен това може да прави запис и интерпретация на текст и да асистира при провеждане на заседания на академични и факултетни съвети.
„Очаквам от Алма да съкрати натоварването на колегите, като се заеме с ежедневната рутинна работа и им предостави повече време за творчество, наука и проектна дейност“, коментира проф. Валентина Николова-Алексиева, декан на Стопанския факултет, където се е зародила и идеята за робота.
Алма разпознава лица, хора и събития. Когато сензорите й засекат студент, тя може да го поздрави, да му напомни за седмичната му програма, да го ориентира към определени лаборатории и зали, да го информира за предстоящи събития, дори и за менюто в студентския ресторант.
Освен изкуствен интелект, Алма проявява и “естествения” си интелект. Тя умее да изпълнява специфични действия и като една истинска дама не може да скрие емоциите си – плаче, пее и танцува.
УХТ изгради и дигитална лаборатория, съобразена напълно с изискванията на Образование 5.0. Тя е обзаведена с работни станции и дигитални стени, както и с компютри от висок клас за обучение чрез холограми. В нея студентите се обучават, чрез геймификация и холограмни изображения на технологичните процеси в хранителната и туристическата индустрия, на критично мислене, работа в екип, управленски и предприемачески умения.
Пореден епизод на "Уроци по щастие" във февруарския им вариант, в който разглеждаме предизвикателствата във връзката през 2025г. Днес поставяме въпроса "Познаваме ли себе си?"! Разглеждаме този въпрос с консултанта ни психолог и семеен терапевт Петя Георгиева, която разглежда детайлите по темата, споделя от професионалния си опит. Насоки за спраяне с..
Разказваме ви и за терапията с животни - метод за работа с хора с увреждания, и едно анкетно проучване по темата, което провежда Деница Маргаритова. Анималотерапията, известна още като зоотерапия, представлява диагностика или лечение на различни медицински състояния с помощта на животни. По същество, анималотерапията е общо понятие, включващо..
Amore Fati е поредна самостоятелна изложба на Венета Павлова, позната като LaVeVa. LaVeVa е 19-годишна българска художничка, чиято муза черпи вдъхновение от историята, древните митологии, музиката и природата. В момента Венета Павлова е студентка в Националната Художествена Академия, специалност Моден дизайн. Въпреки младата си възраст, тя вече е..
За художничката Петра Добревска това е втора изложба, в рамките на година и половина, в родния Пловдив. Авторката е живяла в Града на тепетата до18 годишна възраст. Любовта я връща тук, към корените, града и изкуството. Стилът ѝ е абстрактен експресионизъм, модерен и завладяващ сетивата. На 14 февруари, празникът на любовта и виното,..
Февруари е време за детокс, за промяна, за нови инициативи и занимания. Февруари избрахме и за нашия ефирен курс за създаване на добри навици, в който с ценни съвети и напътствия ни консултира Андрей Илиев основател и изпълнителен директор на Leader Academy. Днес разглеждаме първите три принципа за създаване на добри и устойчиви навици. От..