Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бойкотът на храните ще е без ефект, доходите определят цените

Светозар Гледачев
Снимка: https://arhiv.marica.bg

Няма да има ефект от бойкота на магазините от страна на хората на 13 февруари и цените няма да се понижат. Доходите са тези, които определят цените на хранителните стоки, а за последните 5 години заплатите са се увеличили със 100%. Това коментира финансовият анализатор Светозар Гледачев.

„Никакъв ефект няма да има. Ефектът, който се цели е политически – натрупване на популярност за следващи избори.

Не може да вдигате заплатите в една държава и цените да не се вдигат. 90-95% от тях зависят от възнагражденията.

Хората не си дават сметка, че в България цените на една и съща стока са различни в различните градове. Най-скъпи са там, където има най-много доходи“, обясни Гледачев.

Даде пример, че в Козлодуй, където се намира АЕЦ – Козлодуй и заплатите са високи, в магазините е по-скъпо отколкото във Враца и Монтана, които са на няколко километра по-далеч.

По думите му дори и най-ниските доходи у нас през последните години са се увеличили с над 100%.

Обясни още, че в Гърция всяка година има подобни бойкоти, но резултат няма. Напротив дори там ръстът на цените е по-голям отколкото благосъстоянието.

Добави, че ако се върнем 10 века назад, ще видим, че никога административните мерки не са дали положителен ефект. Затова и предложението на БСП - Обединена левица за надценка от 10% на основни хранителни продукти няма да реши проблема.

„Ще има друг ефект. Тези 10% са най-вредните, защото ако аз съм производител веднага ще си увелича себестойността, върху която ще ми начислят тези 10%. Ще отговарям на тях, но ще мина през две, три, пет фирми, където ще вдигна 2-3% и изведнъж ще се окаже, че изпълнявам 10% и цената е висока. Ще стане като по социализма, че разходите ни са високи“, обясни Гледачев. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Обновяват две къщи в Стария град

Две знакови къщи от Старинен Пловдив ще бъдат обновени. Това са  къща  „Недкович“ и тази на д-р Стоян Чомаков. В дома на  д-р Стоян Чомаков, където се помещава постоянната експозиция на Златю Бояджиев, ще бъде консервирана, реставрирана и експонирана запазена автентична възрожденска баня. До този момент тя не е била представяна. Реставрирани ще..

публикувано на 21.03.25 в 10:33

Общата покупка на оръжия е много важна стъпка за ЕС

Втори ден лидерите на страните от ЕС обсъждат повишаването на силите за отбраната на съюза и помощта на Украйна. В същото време задържаха кмета на Истанбул и още 100, което предизвика вълна от протести. Българин, работещ за ООН, загина в Ивицата Газа.  "Бушуващите конфликти са резултат от създадената неопределеност и доста агресивната информационна..

публикувано на 21.03.25 в 10:09

Няма задържани служители на "Некст Логистик" и ПИМК Холдинг

Няма задържани служители, няма обвинения срещу наши колеги, а взаимодействието ни с полицията беше напълно нормално и коректно.  Това написа в изявлението си Васил Боснешки, управител на "Некст Логистик", част от ПИМК Холдинг. Позицията му е по повод снощната акция на полицията в офиса на компанията в Пловдив и медийни публикации, че той самият е..

обновено на 20.03.25 в 19:20
Йордан Арабаджиев

Превозвачите са против увеличението на тол таксите с 20%

Представителите на транспортния бранш в България обявяват национална протестна готовност. Недоволството им е заради планираното увеличение на тол таксите, което определят като "несправедлива и необоснована мярка". Те се мотивират с това, че тол системата не работи, със зле поддържана и липсваща инфраструктура, неефективна събираемост и..

публикувано на 20.03.25 в 16:33

В Газа повече от „замразен конфликт“ не може да се постигне

„ Вярвам в една точка на замръзване на този конфликт в Близкия изток “ – заяви в интервю за Радио Пловдив арабистът проф. Владимир Чуков. „ Много ми се иска, това, което Тръмп обеща по време на предизборната си кампания, да го направи. Украйна ще реши за един ден. Близкия изток – още преди да встъпи в длъжност... Това няма как да се реши..

публикувано на 20.03.25 в 15:49