Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бедни сме, защото ни ограбват картели и монополи

За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България". 

Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно увеличават печелбите си и същевременно убиват малкия и среден български производител. В чужбина веригите работят на до 9% отстъпка, а за родните производители понякога имат отстъпки до 60%, което е фрапантно, това е разоряване и убиване, казва Кънчо Стойчев.

Това е злоупотреба с прекомерна търговска сила и то е описано в законодателството, но няма държава, която да го проследи. На практика големите търговски вериги са в монопол и картел и вече държат нд 60% от пазара и те си правят каквото си искат.

Успешните нации се грижат за малкия и средния бизнес не защото са богати, а са богати, защото се грижат за малкия и средния бизнес, поочи Кънчо Стойчев. В Германия 88% е процентът на малкия и седен бизес и това е гръбнакът на икономиката.

По думите му нашата политическа класа е "за изхвърляне", те се грижат  само за зодоваляване на собствените си интереси и алчност. Не армията и самолетите, а продоволствението  и българското земеделеие е истинският въпрос на националната ни сигурност.

Нашето производство е смачкано. Пример е т.нар "бяла марка" на веригиге, които взимат продуктите от производителите и така ги заробват, защото производителят тегли кредити, започва да произвежда повече, но като няма собствена марка става роб завинаги, тъй като ако го изхвърлят, няма възможност да продава, не може да обслужва кредитите си и фалира. В много страни тази практика е забранена, но не и у нас, посочи Кънчо Стойчев.

Ако има държава, има и начини търговците да бъдат поставени на място и затова има логика в регулацията на надценките, както и да се налагат глоби, както се прави в други страни. 

Не сме бедни, защото нямаме пари, а защото сме ограбвани от картели и монополи, обобщи Кънчо Стойчев.

 Цялото интервю е в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Първа копка на новата водопроводна мрежа в Брестовица

Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности ще се състои следобед. Мястото е кръстовището на улиците „Родопи“ и „Алеко Константинов“. В проекта е заложена подмяна на водопроводната мрежа по следните улици:  "Любен Каравелов" ,"Капитан Петко..

обновено на 13.02.25 в 14:41

Докато шумим за вейпове, на пазара вероятно има нова дрога

Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях.  След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...

публикувано на 13.02.25 в 13:12

3 години обучение на медицински сестри ще ни върне в миналия век

На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..

публикувано на 13.02.25 в 11:52

Родителите да разговарят с децата и да познават интересите им

„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция.   Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..

публикувано на 12.02.25 в 16:53

Увеличават паралелките за дуално обучение в Пловдивска област

Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..

публикувано на 12.02.25 в 12:49