И двамата седяха в хола: тя на любовния стол, той на дивана. Тя го погледна с копнеж. Но той не забеляза. Очите му бяха приковани в телефона. Тя не знаеше какво прави той, дали сърфира в мрежата, играе ли игра или планира. Всичко, което знаеше, беше, че чувстваше, че телефонът привлича повече внимание от нея....
Това е история, която е твърде позната на много двойки. Смарт телефоните са станали толкова неразделна част от живота ни, че често е трудно да забележим колко разсеяни сме станали. Но по-страшното е, че без да искаме всъщност неглижираме човекът до нас, като го караме да се чувства игнориран, пренебрегнат, самотен.
И със сигурност няма приложение, което да ни вкара в поправителен режим, освен ако ние самите не се вземем в ръце и не започнем разговор с партньора, но не като го критикуваме, а напротив - като подходим с любов, казва психологът Емилия Крушков.
Този споделен подход поддържа разговора конструктивно. Като признавате, че и двамата може да сте предизвикани да устоите на зависимостта от устройствата, е по-вероятно да работите в екип, за да се справите с проблема - със състрадание и откритост, но и с поемането на отговорност за собствените ви нездравословни навици.
"Друга добра идея е да определите някои ясни споразумения около използването на телефона. Например: Без телефони по време на хранене: Дръжте телефоните далеч от масата, за да създадете пространство за истински разговор. И още - започнете и завършете деня заедно, като отделите малко време, за да се свържете един с друг с някаква приятна дейност, защо не и специално създаден личен ритуал"
Ясните, конкретни цели, а не неясни намерения - ще улеснят отчетността и ще развият по-близка връзка помежду ви, съветва още психологът Емилия Крушков.
В Деня на любовта, тя бе наш специален гост в предаването "Вход свободен". Целият разговор е достъпен в прикачения звуков файл.
"Всяко куче влиза в живота ни с определена мисия и има отреден смисъл в него. От нас хората зависи дали те ще го осъществят." Думи на Мира Бонжева - автор на книгата "Разговор с куче", сертифициран треньор и пламенен застъпник за добруването на кучетата. Тя е твърдо убедена, че о т нас си зависи дали кучето ще живее помръкнало в своята..
И тази неделя на 16 февруари, “Снимката на нощта” ще бъде интересна и различна. За радост на малките ни слушатели, детската писателка Катя Антонова ще бъде наш гост. Почитателите на поредицата от книги “Феята от захарницата”, ще научат и кога Катя ще се срещне с тях в Пловдив. Слушайте “Снимката на нощта” със Стефи Стаменова от 18.30ч.
Пореден епизод на "Уроци по щастие" във февруарския им вариант, в който разглеждаме предизвикателствата във връзката през 2025г. Днес поставяме въпроса "Познаваме ли себе си?"! Разглеждаме този въпрос с консултанта ни психолог и семеен терапевт Петя Георгиева, която разглежда детайлите по темата, споделя от професионалния си опит. Насоки за спраяне с..
Разказваме ви и за терапията с животни - метод за работа с хора с увреждания, и едно анкетно проучване по темата, което провежда Деница Маргаритова. Анималотерапията, известна още като зоотерапия, представлява диагностика или лечение на различни медицински състояния с помощта на животни. По същество, анималотерапията е общо понятие, включващо..
Amore Fati е поредна самостоятелна изложба на Венета Павлова, позната като LaVeVa. LaVeVa е 19-годишна българска художничка, чиято муза черпи вдъхновение от историята, древните митологии, музиката и природата. В момента Венета Павлова е студентка в Националната Художествена Академия, специалност Моден дизайн. Въпреки младата си възраст, тя вече е..