Той посочи, че европейският партньор на сдружението е подкрепено от една от най-големите потребителски организации в Европа Safe Food Advocacy в Брюксел. Тази организация категорично застава зад всяка мярка, която може да подпомогне българския потребител, който е в доста сложна и неприятна ситуация да не може да си позволява голяма част от храните на българския пазар.
Велчев е категоричен, че тяхното сдружение не подкрепя крайностите и не трябва да се бойкотират и малки квартални магазини.
"Има голяма разлика между големите вериги и малкия магазин и това е личното отношение. Срещаме множество сигнали, които препращаме към големите вериги, когато продуктът е закупен от тях, които остават без отговор и основното оправдание е, че производителят на определения продукт е виновен. Но когато попитаме производителя, той казва, че от веригата дори не са го потърсили. А в малките магазини, може да не е много по-евтино, дори може да е и по-скъпо, но там лични елементи и се държи на качеството", поясни той.
По думите му, ако е вярно, че 800 000 малки магазини са фалирали, то значи действително малкият търговец е доста след ръба и даже вече е на изчезване.
Андрей Велчев посочи, сдружението подкрепя всякакви инициативи от типа малък или фермермерски пазар, без значение дали е през седмицата или през уикенда.
"Това, което ни притеснява е, че производителят сам се налага да търгува, някой път дори през социалните мрежи, което означава, че не може да се гарантира до голяма степен проследимостта и качеството на стоките, но тук роля имат БАБХ има своята роля да гарантира, че контролът е достатъчно висок и трябва да са активни, за да могат занаятчийски продукти и такива от производител, да стигнат до хората", посочи той.
По отношение на това дали производителите трябва да се сдружават, Велчев смята, че всеки производител има своята гледна точка.
"Много от тях са застинали във времето, когато икономиката не работеше по този начин. Те търсят стари и работили в годините модели, но все пак апелираме към производителите да се адаптира към новата среда - и дигитална, и пазарна. Ясно е допуснал е някой веригите да ги има, те не са най-големият виновник, проблемът е, че им се е позволил мащаб, който ги прави доста по-голям опонент в една такава битка. Но нека да сме реалисти, до голяма степен не се кооперират и защото много от тях не могат да покрият основните стандарти за качество и може би по тази причина по-големите представители на опитите за кооперативи, защото има и успешни, не им позволяват да влязат", коментира той.
По думите му именно тук е ролята на държавата и възможността когато седнат на една маса, земеделското министерство да не е основният дебат финансирането или ако е то, то да бъде достатъчно добре разпределено към всички.
Чуйте още в звуковия файл.
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..
Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..
Държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги. Това е позицията на Български фермерски съюз, който изпрати писмо..
Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов . "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..
„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..