Йога за лице или фейс йога добива все повече популярност, в последните няколко години. Тя е ефикасен метод за подмладяване на лицето и добра алтернатива на пластичните интервенции, и ботокса. Разковничето е в търпението, постоянството и последователността в изпълнението на упражненията.
Мима Краевска е международен треньор по фейс йога, самомасажи, тейпинг и гуа ша. За нея фейс йога е начин на живот и по-задълбочено разбиране на процесите свързани с отпечатъците, които времето оставя по тялото и лицето ни. А, връзката лице-тяло е нещо, за което никога не бива да забравяме.
„Много са факторите, които определят това да изглеждаме добре. Може би, първото нещо е да се чувстваме добре. Приемането на себе си и свързването със себе си, колкото и клиширано да звучи, е на първо място. Разбира се, заедно с това има и съвсем обективни неща, които ни карат едновременно да изглеждаме добре и да се чувстваме добре. Тялото и лицето са абсолютно свързани, и състоянието на лицето, до голяма степен, зависи от състоянието на тялото. Това са едни 50% тяло, най-вече гръбначен стълб така, че няма как да изключим тази връзка лице-тяло. Състоянието на тялото, по фасциалните линии, абсолютно се отпечатва на лицето. Мускулите и костите, те държат тялото и по тях се предават импулси. Например, ако има някакъв проблем в ходилото, плоскостъпие или изпъкнало кокалче на големия пръст, особено мазол, който постоянно активираме, този проблем може да отиде много бързо до лицето и той да бъде причина за гневните бръчки.
Следващият фактор е самата анатомията на лицето. Лицето е съвкупност от кости, мастни пакети, мускули, връзки, съотношения, всичко това има значение за типа лице и неговата промяна с времето. Има различни типове лица. При различните раси, също, има разлика. Състоянието на кожата е различно. Природата го е измислила с цел оцеляване, най-общо. Така, че няма как да не се съобразим с този фактор. После идва самият начин на живот. Важен фактор, както за красотата, младостта, така и за здравето. Храненето е важно. Захарта е враг номер едно на колагена. През инсулина, нестабилната кръвна захар буквално убива част от колагена. Това е едната страна на нещата. От друга страна настъпват локални възпалителни процеси, които много активно и негативно влияят на колагена“, казва Мима Краевска.
Млечните продукти и глутена, също, са възможни фактори допринасящи за кожа с пъпки, петна и неравности. Но, тук значение има и индивидуалната реакция на организма, както и количествата, които приемаме и колко често.
„Необходимо е да слушаме телата си и да ги тестваме, защото ако искаме да разберем наистина, как ни действа даден вид храна е необходимо да проследим нещата. Хубаво е да имаме едно отворено съзнание на човек, който иска да намери най-доброто за себе си. Здравето, красотата и младостта те вървят ръка за ръка. Животът е дълго съзтезание и трябва да търсим баланса.
И докато човек не започне да работи със себе си, не обръща внимание на някои части на лицето, които се оказват важни за негтовата красота и хармония. Например една брадичка, никога не си ѝ обръщал внимание, но с възрастта и тази част се променя. Рядко гледаме някой в брадичката, но тя започва да загрубява, събира се лимфа, това променя целия овал на лицето. Докато не ти покаже някой, не ти обърне внимание и започнеш да работиш, ти не я забелязваш. Винаги гледаме назолабиалните бръчки или гневната бръчка, или тези около очите. По отношение на осанката, също е необходимо всичко да си е на мястото, когато си седнал и когато си прав, когато ходиш. Това е важно за свежестта на лицето. За да се създаде бръчка или да има някаква замръзнала зона на лицето, някаква бучка някъде, там много дълго време е имало напрежение, което идва от гръбнака и врата, и стойката на тялото, може да е от зрението, от ушите, но то идва от някъде по тялото.
Нашият мозък има приоритети, трябва да се изхрани клетката, за да сме живи, след това относително здрави, а красотата е човешкият критерий, всъщност“, казва още Мима Краевска.
Важно е човек да влезе в контакт със себе си и да се заобича. Трябва да имаме реална представа за себе си и своя образ, но това трябва да е образ, който приемаме.
Още от интервюто ни с Мима Краевска, за неделния „Шейкър“, чуйте в прикачения файл.
Тази събота по изключение няма да има премиерно издание на „Алтер его“, защото ще се излъчва футболен мач на живо. Все пак може да ни слушате във времето за повторения, когато ще си спомним за големия български сатирик Кръстьо Кръстев. Ще има и цели два смехомаратона! Не ни пропускайте. „Алтер его“ ще се излъчи в неделя от 6.00 ч. сутринта...
Илиана Цветкова е творец, черпещ вдъхновение за картините си от природните стихии и земните релефи. Все пак признава, че морето е най-голямата ѝ слабост въпреки, че израства в Родопите. За творбите си използва различни техники, като комбинира много и разнородни материали - акрилни бои, морски пясък, сол, релефни и структурни гелове, пасти за..
Качественият сън е от съществено значение за доброто здраве и настроение. Един от основните фактори, които влияят върху комфорта ни по време на сън, е спалното бельо. Колкото по-меко и приятно на допир е то, толкова по-спокойно и пълноценно е усещането в леглото. В миналото бабите ни не разчитаха на скъпи омекотители и химически добавки. Те..
В едно от изданията на предаването Клуб "Неделя", в навечерието на седмицата посветена на най-светлата личност в родната ни история Васил Левски, Ви срещнахме с учениците от СУ "Васил Левски" с. Маноле, община Марица. Поводът да ги поканим бе патронният празник на училището и 140г. образователна дейност, която развива. " Това е училището, с..
Комуникацията и взаимоотношенията с другите минават през различни етапи. Те се случват както на съзнателно, така и на несъзнателно ниво. Преживяването ги прави пълноценни, а динамиката на съвместното преживяване и личностната трансформация неизменно ги свързва. „Партньорските взаимоотношения - изкуството да намерим пътя към близост и..