Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Въпреки протеста на „Възраждане“ нормалността у нас се връща

Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната.

 „Докладът за членството ни в еврозоната ще е положителен и страната ни началото на следващата година, а може дори и по-рано, ще бъде член.

Решението за включването ни в еврозоната ще бъде политическо, така че със сигурност ще се случи.

Положително е, че бюджетът влиза в пленарната зала. Видя се как той преди това под натиска на опозицията бе променен в частта за плащанията на пенсионерите. Това е още един знак за нормалност.

Бързо свикнахме с това, че сме в Шенген. Това е огромен приход за бюджета на страната ни и облекчение за производители, търговци и превозвачи.

Не на последно място ще отбележа факта, че станахме свидетели на рехава, но все пак съпротива, срещу високите цени в хранителните вериги. Цените на някои продукти само за 2 месеца скочиха с 30%“, каза Тропанкев.

Добави, че се вижда малък ефект от протестите, а дали държавата ще успее да засили контрола предстои да видим. Според Тропанкев ако дуото Тръмп-Мъск успее да постигне примирие в Украйна, това ще е огромен успех и облекчение не само за Украйна и Русия, но и за Европа.

Добави, че икономическите репресии, които обеща Тръмп поне за сега са само на думи. Припомни, че американският президент все още не се е изправил срещу сената и конгреса и това му дава възможност да си играе на арогантен владетел като Путин.

„По отношение на Европа не бива да се забравя, че тя е пазар 450 млн. души, което трудно може да се санкционира. Предишната администрация на Тръмп също се опита да наложи мита, но те повече засегнаха щатите, така че нека не бързаме.

Освен това уж разединена Европа много бързо реагира на заплахите, тъй като Великобритания плътно застана зад европейската кауза и очакванията са за сближаването след злополучния Брекзит да продължи.

Германия ще има ново правителство, Фридрих Мерц е една значителна политическа фигура и още първите му изяви показаха, че той ще се стреми към укрепване на сигурността на Европа, създаване на независим европейски капацитет за отбрана.

Изводът от това е, че европейските политици са обединени, че трябва да постигнат независимост от САЩ без значение от цената, която трябва да платят.

Цената, която ще платят се изчислява на близо 3 трильона долара. Само за сравнение – бюджетът на ЕС е  малко над 1 трильон евро. Това е една колосална сума, която ще трябва по някакъв начин да се намери, за да може бързо да се увеличи по-специално военният капацитет на Европа, да се изградят военни въоръжени сили, което е слабото звено в момента“, каза Тропанкев.

Подчерта също, че не бива да забравяме, че в Европа има две ядрени държави – Франция и Великобритания, която вече е готова да изпрати мироопазващи сили в Украйна.

Открои и важността на позицията на американския президент да не изтегля военните бази от Полша, където през последните 2-3 години се изгради нощна, военна инфраструктура. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Община Пловдив няма да допусне втора „Индра“

Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..

публикувано на 25.02.25 в 10:35

В този бюджет излиза, че най-важни са заплатите в МВР

Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..

публикувано на 25.02.25 в 10:12

По-малко пари, по-малко профилактика

Надзорният съвет на Здравната каса одобри проектобюджета, който е в размер на над 9 милиарда и 400 милиона лева.650 милиона лева са предвидени в бюджета на НЗОК за първична извънболнична медицинска помощ за тази година, а за болнична – 4 милиарда лева. Какво означава това за пациентите и има ли шанс те да получат по-добра извънболнична..

публикувано на 25.02.25 в 09:58
Проф. Марин Русев

Мирът не е възможен без участието на Украйна

Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..

публикувано на 24.02.25 в 17:23

Трябва да е ясно, че актовете на вандализъм са неприемливи

На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев .  По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...

публикувано на 24.02.25 в 14:54