Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдив се включва в кампанията в подкрепа на пациентите с лимфедем


В международния ден за борба със заболяването емблематични сгради в десeт български общини ще бъдат осветени в синьо и зелено за час. В Пловдив това ще бъде Дома на културата "Борис Христов". 

Лимфедемът е хронично и прогресиращо заболяване, което води до постоянен оток и драстична деформация на крайниците вследствие на нарушена финкция на лимфната система.  Това най-често е усложнение след онкологично лечение, което влошава качеството на живот и може да доведе до инвалидизация. 

Затова от Българска асоциация Лимфедем са изпратили писмо до здравното министерство и здравната каса с настояване за национална програма за терапия по здравната каса и включване на заболяването в академичното образование. 

Освен това касата да реимбурсира компресивните обекла, които са вид терапия. Всяка година в България се диагностицират над 11 400 нови случая на лимфедем.

По публикацията работи: Димитър Владимиров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

След понижението на Женя Петкона съветниците изразиха тревога за бюджета

Радослава Ташкова от ГЕРБ , която е заместник-председател на ОбС в Пловдив отказа да коментира рокадата в Община Пловдив, но отрече да има конфликт в партията в града. Според нея няма нищо драматично, което да се случва в Община Пловдив. „Борисов като премиер е сменял доста министри, и са били успешни“, каза още Ташкова. Според нея в ГЕРБ в..

публикувано на 06.03.25 в 12:30

Арестуваха мъж, заплашил с детски пистолет служител на мобилен оператир

Мъж заплашил с детски пластмасов пистолет служител на мобилен оператор в Пловдив. Инцидентът станал в офиса на мобилния оператор в пловдивски МОЛ малко преди затварянето му снощи.  При направената от полицията проверка се оказало, че нападателят е пиян 62-годишен мъж. Той е задържан в ареста на Второ РУ, а детският пистолет е иззет.  По случая е..

публикувано на 06.03.25 в 12:29

Наесен приемат студенти със специалност "Кафе, чай и бариста"

Студенти със специалност “Кафе, чай и бариста” ще се обучават наесен в Пловдив.  Бакалавърската програма е в Университета по хранителни технологии и започва от новата академична година, съобщи зам.-ректорът доц. Кирил Михалев. В обучението ще участват доказани експерти от българската кафеена и чаена индустрия и гост- лектори от..

публикувано на 06.03.25 в 12:25

Заради конфликт с Иван Стоянов е отнет финансовият ресор на зам.- кмета Петкова

Заместник-кметът на Община Пловдив Владимир Темелков застава зад своята колежка с ресор "Финанси, общинска икономика и социални дейности"  Жени Петкова. Той призовава кмета да преосмисли решението си, с което Петкова остава заместник-кмет по социалните дейности, а ресорът "Бюджет" минава под прекия контрол на Костадин Димитров.  Владимир..

публикувано на 06.03.25 в 10:58
Костадин Димитров

Кметът Костадин Димитров поема финансите и икономиката на Пловдив

Община Пловдив предприема вътрешна реорганизация в административната дейност. Целта е да се подобри координацията между ключовите звена и да се оптимизират процесите по финансово управление.   В тази връзка част от ресорите ще бъдат преструктурирани. Ресорът " Бюджет " ще бъде под прекия контрол на кмета на Пловдив Костадин Димитров , като..

обновено на 06.03.25 в 10:48