Адвокат Ина Лулчева смята, че в скандала около изборните резултати и делото, което тече в Конституционния съд, всичко е обърнато на опъки. "Нито НС, нито който и да е било, трябва да се занимава с висящото дело в КС. До момента, до който той не се произнесе, обсъждането на доказателства, които той събира от други органи и лица, е напълно немислимо, а обсъждането какво би било решението му е пряка заплаха към него и подриване на авторитета му", коментира тя пред Радио Пловдив.
Тя определи като плод на временни политически интереси призиви на отделни депутати и партии за закриване на съда и напомни, че той е независима институция с членове с безспорен авторитет.
Скандалите в момента с изслушването на ЦИК, Информационно обслужване, на вещите лица е рушене на конституционния ред и на основите на правовата държава, категорична е адв. Лулчева. По думите й прокуратурата е бухалка в случая. Тя не може да разследва, който и да било съдия, а още по- малко членове на КС. Да се иска информация от него е немислимо за всеки юрист, подчерта тя и добави, че като няма бюлетини е естествено да се отчетат нулеви гласове. Обвинението трябваше да търси информация от кметове, а не да иска информация по висящо дело в КС. Тя попита и по кой текст от Наказателния кодекс прокуратурата може да разследва КС.
Лулчева поздрави председателя на КС за достойната й позиция и съда за отказа му да предостави доказателства на прокуратурата. "Това е напълно недопустима намеса в работата на Конституционния съд. Подравя се доверието в КС, а не в изборните резултати", каза адвокатът.
Според нея с оглед предмета на жалбите КС има право да иска броене на бюлетини, а какво е значението на броенето и на липсващите бюлетини, съдът ще ни каже в решението си.
Работа на политиците е да ни убедят, че изборите ще бъдат честни и да ни мотивират да гласуваме. А атаката към КС, който си е позволил да провери изборите, не е във връзка с гласуването, а с разграждането на държавността. Това правят всички, които атакуват съда, коментира Ина Лулчева и добави, че е недопустимо недоволството към евентуално решение да срива авторитета на институцията.
"Нямам съмнение, че КС ще каже истината, установена в кориците на делото. Абстрактна истина не съществува. КС не е разследващ орган, той работи с това, което му дават. Прокуратурата да разследва съмненията, но да остави КС да си свърши работа", призова правозащитничката и напомни, че за да се премахне Конституционния съд трябва първо да се свика Велико народно събрание. Нейната оценка е, че през годините съдът е показал своята полезност, а проблемът е, че много хора и политици трудно приемат решенията на съда.
Като зов за помощ определи психиатърът д-р Веселин Герев протестите на неговите колеги в страната. "Колегите работят в много неприятни условия. От една страна средата и пациентите са много рискови и това прави риска на работното място за целия обслужващ персонал много висок. В клиниките се приемат много агресивни пациенти заради техните психични..
Пловдив винаги е бил на първите три места от областите с най-много катастрофи и най-много жертви у нас – заяви в интервю за Радио Пловдив председателят на Българската асоциация на пострадали при катастрофи Владимир Тодоров . Според него за това има обусловени причини, като тази, че Пловдив е вторият град по жители в страната,..
В Смолянския район настроенията сред ресторантьорите са доста противоречиви. Някои от членовете на Съюза на родопските хотелиери и ресторантьори смятат, че 9 % ДДС е било временна мярка по време на КОВИД, а други смятат, че със сигурност ДДС-то за бранша трябва да остане 9 %. Това съобщи пред Радио Пловдив председателката на СРХР Росица Старчева...
Пореден протест организира „Правосъдие за всеки“ в София пред съдебната палата под мотото “Вън Пеевски от властта“. Той поставя въпроси, свързани с главния прокурор, избор на Висш съдебен съвет и промените в Изборния кодекс. Пловдивчани също излизат на протест в 18 ч. на пл. „Съединение“, като организатори са от Сдружение „Пловдив на гражданите“...
„Съмнявам се, че влизането на партия „Величие“ няма да повлияе на управляващата коалиция. Засега всички участници в коалицията препотвърждават участието си в нея и целите, заради които са влезли в този шарен и противоречив формат. И влизането на нови 10 депутата едва ли ще повлияят на това. По-скоро ще имат обратен ефект – ще консолидират..