Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Поредно отличие за Владислав Христов от престижен конкурс

| обновено на 12.03.25 в 18:12 | Интервю

В седмото издание на международния конкурс “Basho-an” са участвали 1591 поети, от 43 държави. Това е третото отличие, което получава Владислав Христов на престижния хайку форум.

„Първото ми отличие беше самото спечелване на наградата. След това бях отличен в първите десет, тази година отново съм сред първите десет. Досега съм участвал три пъти в този конкурс и трите пъти съм бил отличаван. Всъщност, организаторите ме поканиха да изпращам свои текстове, след като спечелих конкурса първия път. Това е с цел да се поддържа нивото на конкурса, защото майсторите на хайку не са толкова много. Има много пишещи хайку, но майсторите на хайку не са много. С радост изпращам свои текстове на този форум, може би най-престижният в света на хайку. Организатор на конкурса е Музеят на Мацуо Башо, в Токио“ разказва Владислав Христов.

Музеят на Мацуо Башо е посветен на живота и творчеството на личността, издигнала хайку до значим литературен жанр. Най-известният японски поет е живял аскетично в свой обособен кът, наречен Basho-an.

„Броят на участниците, тази година, показва големия интерес към хайку поезията, която се оформя като поезия на бъдещето. Това е много кратка форма, която е лесна за споделяне в социалните мрежи. Освен това, хайку е много социален жанр. Всичко, което се случва с човечеството, предизвиква хайку поетите, те реагират и го отразяват. Така се обменят идеи и култура, между поетите от различни страни. Радостно е, че българските хайку майстори, винаги, са сред първите и отличените, не само на конкурсите, но и от големите и престижни хайку издания“, казва още поетът Владислав Христов.

Стихотворението на Владислав Христов, тази година, е селектирано от поетесата Наоко Фуджита, редактор на списание "Shurei" и съветник в японската Асоциация на хайку поетите. Отличената творба е свързана със събития, които са актуални за човечеството, през последните няколко години.

„Високо над

бойното поле

небе за всички нас.

Това е текст не само за войната, но и за нас, като човешки същества. Въвлечени в тези събития е важно да осмислим, че всъщност това, което ни е дадено е за всички. Не бива да се делим. Чрез наградените текстове и участието на толкова много поети, хайку конкурсите привличат вниманието на хората към стойностните теми и нещата, за които трябва да се говори“, убеден е Владислав Христов, който е и един от членовете на журито на международния хайку конкурс „Мая Любенова“.

Крайният срок за изпращане на творбите беше до 28 февруари. На 17 април, Световен ден на хайку, ще бъдат обявени имената на спечелилите първо, второ и трето място и техните хайку. Тази година, само текстовете, които участват в българската секция са 170. Конкурсът има и секция за англоговорящи автори. 

„Откакто същестува конкурсът, това са текстовете с най-високо ниво. Самият аз отделих над 20 сполучливи текста, които тепърва ще оценявам. Това показва, че нивото на българското хайку се повишава. Самите хайку автори са повишили и автоцензура си. Работят повече по своите текстове, което е и причината те да са с по-добро качество. Интересът към конкурса е голям, което показва, че личността на Мая Любенова продължава да е много важна за хайку общността в света. Чрез конкурса, ние почитаме нейното дело. Онова, което тя е направила е една от сериозните, основните, причини за възхода на българското хайку“, споделя поетът Владислав Христов, за предаването „Вход свободен“.

Чуйте още, в прикачения файл. 


По публикацията работи: Дора Башакова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Художници от Сливен споделят творчеството си с Пловдив

Галерия "Пловдив " представя "Споделено" - изложба на художници от Сливен. Гостуването идва от желанието на художници от град Сливен да споделят професионализма и артистичните си теми с пловдивската публика и колегите им от Дружеството на пловдивските художници.  "На фона на различните политически събития художниците продължаваме като..

обновено на 19.03.25 в 09:44

Книговезницата на НБ "Иван Вазов" опазва ценни книги

През този месец в Арт салона на Радио Варна бе открита изложбата "Наследство в корици". Тя e посветена на пазителите на знанието и личните истории върху хартия – изкуството на книговезането и скрапбукинга. Експозицията показва уникални ръчно подвързани книги, албуми и истории, изработени от майстори от цялата страна.   В изложбата бяха..

публикувано на 19.03.25 в 08:00

Преге - предаване за света на книгите, 15 - 21 март

В предаването за книги на Радио Пловдив на 15.03.2025 бяха представени следните заглавия Рубрика „Напълно непознати“ ( нови книги ) Ричард Фланаган. Тесният път към далечния север. 432 стр., 5А, 2-ро изд., Колибри, 2025. Йордан Д. Радичков. Дървеният костюм. 130 стр., 3А, Кота 0, 2025. Борис Акунин. Мир и Война. 256 стр., ок...

публикувано на 17.03.25 в 12:17

Цяла седмица празник на кукленото изкуство

Асоциацията на куклените театри в България (АКТ-УНИМА) ще отпразнува Световния ден на кукления театър на 21-ви март със седемдневни чествания в първата по рода си „Седмица на кукленото изкуство“. В инициативата участват куклени и драматично-куклени театри, членове на асоциацията, които са подготвили събития в цялата страна, с които да представят..

публикувано на 17.03.25 в 09:55

Литературна среща с Петя Иванова в читалище "Възраждане"

Литературна среща с поетесата Петя Иванова ще се състои тази вечер в пловдивското читалище „Възраждане“. Дебютната стихосбирка на авторката „И ето ме...“ излезе през миналата година и включва 70 стихотворения на християнска тематика, като основни акценти в нея са прошката, милосърдието и надеждата. Петя Иванова е от Троян, но живее и..

публикувано на 17.03.25 в 06:27