В началото ресорният зам.-кмет Иван Стоянов посочи, че програмата е 390 страници, крайният срок за предложения е изтекъл на 21 март, а документът е качен за обществено обсъждане на сайта на общината.
Добромира Костова от ПП- ДБ заяви, че днес е “исторически ден за Пловдив, защото трябва да гласуваме новата програма за мръсния въздух, която се предполага, че ще доведе до чаканите резултати. За съжаление новата програма е като старата, която не доведе до добри резултати. Няма хъс и амбиция в нея“, каза съветничката.
Репликира я зам.-кметът Стоянов, че това не е вярно и вече се работи по някои от мерките като замяната на кюмбетата с климатици, въвеждането на зони с ниски емисии и борба с „калните петна“. „Не е хубаво да се обвинява на границата на лъжата, заблуда е, че няма нови мерки“, заяви Стоянов.
Съветникът Стефан Шилев от ГЕРБ посочи, че има сериозно намаление в дните с лош въздух, а по програмата се работи активно.
Владимир Кисьов от „Съединени за Пловдив“ похвали екипа за новата програма за качеството на въздуха и попита какво още да се направи. „Предлагат се „меки мерки“, които обаче не винаги дават резултати. Едно от нещата е общината да намери още средства за машинно метене и за реновация на калните петна например“, каза Кисьов. Той предложи и създаването на екополиция, която да се бори с екологичните престъпления.
Калин Милчев каза, че е съгласен, че тази програма трябва да има отражение в бюджета, но мерките трябва да са факт следващите дни, защото „увеличихме бюджета за чистене, а има забележки за чистотата“.
Борислав Инчев от „Браво Пловдив“ допълни, че гледат един от най-важните докумени от ОБС, който трябва не само да се приеме, а и да се следи за изпълнението му. „Програмата ни е много нужда и сме закъснели с нейното приемане. Трябва да има отчет за изпълнението й до 31 март 2026 г. Трябва да се следи за широк обхват на ФПЧ, нормите за азотен диоксид, ароматните въглеводороди и др., които са с влошени показатели. Политиката да остане на заден план!“, призова Инчев.
Слави Георгиев от ГЕРБ каза, че програмата е широкомащабна и с добър анализ, но „една програма сама по себе си е едно голямо нищо“. „Не съм сигурен, че всички сме готови да направим големия скок и да подобри въздуха. Да направим в кварталите пешеходни зони, да затворим голяма част от район Централен, да затваряме улици, а ОП „Градини е паркове“ да е с достатъчен бюджет, за да залеси Пловдив с прахоуловителна растителност. Готови ли сме да стоварим данъчната тежест за дизеловите и старите автомобили над 8 години? Готови ли сме и ще го гласуваме ли?. Ако не сме готови, няма да ни помогне много програмата“.
Стефан Шилев от ГЕРБ, който е и бивш директор на РИОСВ – Пловдив, се съгласи, че трябват енергични действия и че явно не осъзнаваме какво трябва да направим като общество, защото част от мерките са крайни. „Трябва сериозно внимание към зелените площи и отвоюването им от автомобилите. Много са важни и поливните системи, но най-важен е контролът! Например няма контрол на строежите – така сами от глупост си влошаваме въздуха!
Слави Георгиев допълни, че мръсен е въздухът и в съседните общини "Марица" и "Родопи", затова трябва да се търси и МОСВ за съдействие.
Кметът Костадин Димитров се съгласи със Слави Георгиев и допълни, че вече е водил разговори с министър Манол Генов за такива съвместни програми. По отношение на нерегламентираните сметища кметът допълни, че непрекъснато ги следят и глобяват, но замърсителите се изместват на ново място. "Работим за повече зелени площи, за поливни системи. Не виждам как обществото ще приеме по-тежки мерки като затваряне на улици и по-тежки данъци за замърсяващите коли", каза Димитров.
А Георги Колев допълни, че всеки ден в Пловдив влизат огромно количество коли и замърсяват въздуха ни, но кметът не може да ги санкционира.
Изпълнителна агенция "Медицински надзор" извършва проверка в частната клиника в Пловдив, в която почина 6-годишно дете след извършена зъболекарската манипулация. Момчето издъхна преди дни, малко след като му е направен 4-часова операция под пълна упойка. РЗИ ще внесе утре събраната по случая документация в прокуратурата, съобщи директорът д-р..
Освободени са двама заместни-директори на Областната дирекция на полицията – обяви директорът старши комисар Станимир Калоферов след днешния годишен отчет на дирекцията в присъствието на министър Даниел Митов. Комисар Николай Кирков и комисар Димитър Събчев са преназначени на други постове. Кадровите промени в областната дирекция на..
Синдикатите в Пловдивския общински инспекторат настояват за увеличение на заплатите на служителите в общинското предпритие. Сред работещите там около 50 служители има текучество, тъй като възнагражденията са ниски, а работата - натоварена. И от "Подкрепа" и от КНСБ искат обвързване на основната заплата с минималната работна или средната работна за..
Спешна проверка, която да установи защо е висока такса твърди битови отпадъци в Калояново, разпореди кметът на общината Младен Кичев. "Няма да позволя интриги и противоречия да скандализират гражданите. Смятам да разбера как точно се е формирала таксата, кой и дали е допуснал нередности и дали това е умишлено", заяви кметът на Калояново. Негова..
Пловдивският окръжен съд осъди на 4 години затвор шофьор, причинил смъртта на бременна жена и средни телесни повреди на двама души при катастрофа. Присъдата на 24-годишния Исус Минчев е редуцирана с 1/3, тъй като той е признал вината си. Със същата присъда му Минчев е лишен от право да управлява автомобил за 6 години. Тежкият пътен инцидент е..