„Искаше ми се да започнем още на 1 април, но фирмата-изпълнител на ремонтните дейности има технологично време, в което да възобнови отново обекта, изкупните дейности.
До този момент се опитахме да работим по възможно най-скоростния начин. Дори бяхме готови да работят два екипа, но технически няма как да се отворят два сектора.
Надявам се, че голяма част от трасето да бъде проучено. Да припомним, че 2022 г. работихме в този участък на селищната могила около 50 дни, през 2024 г. почти цялата, но 2024 г. работихме от септември до декември“, каза Давидова.
Давидова припомни, че мястото е паметник от национално значение, който е регистриран още преди 50 години. Обясни още, че праисторическите селищни могили са рядко проучвани.
„Това е най-старото място на Пловдив. Точно заради тази Плоска могила претендираме, че сме най-стария град“, обясни Давидова и добави, че обектът не обхваща само Брезовско шосе, но и частни имоти.
По думите й Плоската могила дава една много реалистична представа за начина, по който са живели прадедите ни. На място са били намерени двуетажни къщи, богата посуда, идулни пластики. Разкритите артефакти доказва, че това е една изключително развита за епохата си цивилизация.
„Това е една от най-трудните епохи в археологията и тя има специфичен начин на проучване.
През май ще има изложба за открията от 2024 г. Там ще покажем част от реставрираните материали“, каза Давидова.
Обучението по религия в училище също се оказа тема за горещи спорове. От едната страна са застъпниците на светския характер на образованието, които са против сегашното избираемо обучение в материята да стане задължителен предмет. Опонентите им смятат, че запознаването на децата с основите на вярата ще бъде изцяло в тяхна полза и няма да е за сметка..
Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната. Това е състезание, което се прави по инициатива на Пламен Иванов и е подкрепено от на Камара на строителите в България,..
Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив. Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси,..
Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..
Въвеждането на дисцплината „Философия на медицината“ в обучението на студентите медици на Медицински университет-Пловдив бе обсъдено по време на първия по рода си в страната дискусионен форум на тема „Общество-философия-медицина“. Той се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение към Медицински университет - Пловдив...