В празничното издание на предаването Клуб "Неделя" специален гост бе проф. Анастас Славчев – концентриращия пианист, утвърден маестро на пианото и камерната музика не само в България, но и по света.
За своя цялостен принос към националната ни култура е удостоен многократно с най-високи отличия, сред които: Орден „Кирил и Методий” – І, ІІ и ІІІ степен, Почетен знак „1300 години България”, „Златна лира” и „Кристална лира” на СБМТД, „Кристален знак” на СБК, награда „Пловдив” и Почетен знак на Пловдив, „Златно перо” на Радио Класик ФМ, награда „Медения чан” и Почетен знак за цялостен принос в развитието на АМТИИ – Пловдив. С решение на Общинския съвет е удостоен с званието Почетен гражданин на Пловдив за изключителни заслуги и принос в културното развитие на града.
В неделния ефир той разказа от първо лице любопитни истории за своето детство, за учителите и учениците, за днешните емоции и страсти, вълнуващи го и определящи ежедневието му.
За себе си определя музиката като магия, защото тя е "целият му свят", сподели за слушателите на предаването.
На въпроса на водещия Диян Никифоров, кога се заражда любовта към негово величество пианото, проф.Славчев отговори:
„С музиката се срещнах, когато бях в трети клас, на девет години. Аз съм тръгнал една година по-рано на училище.
На девет години в гр. Кърджали, беше построен Домът на Културата /1953г./ и се основа детска музикална школа през месец март, и тогава се записах в класа по пиано. Имахме прекрасни преподаватели, които много ни обичаха. Имахме едно пиано, на което се упражнявахме и си взимахме уроците 30-пианисти. Можете да си представите, В седмицата ни се падаше два пъти по половин час имахме да свирим на това пиано.
Майките, някои от тях стояха с хронометър едва ли не, за да не се ощети другото дете. Но любовта беше, приятелството го имаше и бяха много силни и аз продължих до шести клас, когато благодарение на една лотария, която се теглеше в Кърджали и в която аз бях участник, един от тези, които теглеше билетите, по-скоро печалбите, се случи така, че моето семейство спечели втора награда в размер на 20 000 лева. И с половината от тези пари на мен ми беше купено пиано, вече аз бях привилегирован, и така някак си съдбата показа, че това е пътят по който ще вървя цял живот...“
Целият разговор на Диян Никифоров с проф. Анастас Славчев можете да чуете в прикачения звуков файл.
Концерт под надслов "Великденска светлина през Светлата седмица" ще изнесе тази вечер Детско-девическа хорова формация „Евмолпея“ при ЦПЛР – ОДК Пловдив в Католическата църква "Свети Дух" ж.р. „Тракия“. Събитието се провежда под патронажа на заместник-кмета по спорт и младежки дейности Николай Бухалов и е част от културния календар на града...
Премиера на стихосбирката на Розалия Александрова „Усещане за цялост“ ще се състои тази вечер в читалище „Възраждане“. „В тази книга няма да срещнете маниерност, изненадващи поанти и опит за преобръщане на представи. Посоката е само напред, по най-прекия път към сърцето и душата, и нагоре с благодарност и любов към Твореца. Такива книги не се четат..
Пловдивската света митрополия вече има ново периодично издание – списание „Духовен път“, посветено на историята и съвременния живот на най – голямата епархия на Българската православна църква. Списанието ще излиза три пъти в годината и всеки брой ще има различна тематика. Първият брой проследява двухилядолетната история на християнството от..
За втори път съвместна изложба в галерия Аспект представят сестрите Пенка Никова и Мариана Чолева. След успешната им изява през пролетта на 2023 г., решихме занапред да ги представяме заедно, а Мариана предложи изложбите им да бъдат под мотото „Сестра ми и аз“. Свързани не само като най-близки роднини, но и взаимно допълващи се като творци,..
Галерия „Дяков“ открива самостоятелна изложба на художничката Севда Потурлян. За изложбата си е създала специално 13 живописни платна, които показват бляскавия й талант, и приковат вниманието на чувствителната публика. Севда Потурлян е родена през 1971, завършила е Националната художествена академия, специалност “Илюстрация и..