Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Medalje e artë në sambo për Maria Orjashkova në Lojërat Evropiane në Minsk

Maria Orjashkova
Foto: BTA

Marija Orjashkova fitoi medaljen e artë në sambo në Lojërat Evropiane në Minsk të Bjellorusisë. Bullgarja, e cila ka qenë nëntë herë kampione evropiane dhe katër herë kampione botërore e fitoi titullin në kategorinë 80 kilogramë, pasi në final e mposhti rusen Zhanara Kusanova.

Para kësaj bullgarja tjetër Cvetelina Cvetanova fitoi medaljen e bronztë në kategorinë 48 kilogramë. Aktualisht Bullgaria ndodhet në vend të nëntë në klasifikim me nëntë tituj – një medalje të artë, 4 të argjendta dhe 4 të bronzta.


Më shumë nga rubrika

Rezultat baras në ndeshjen e futbollit midis Bullgarisë dhe Sllovakisë

Ekipi kombëtar bullgar i futbollit përfundoi 1: 1 kundër ekipit të Sllovakisë në një ndeshje kontrolli, të luajtur në qytetin austriak Ried. Ndeshja ishte përgatitore për sllovakët, të cilët do të marrin pjesë në Euro 2020. Skuadra bullgare e..

botuar më 21-06-02 11.27.PD
Hristo Hristov

Hristo Hristov me një medalje të artë nga Kampionati Botëror i Peshëngritjes

Bullgaria fitoi një medalje të artë në Kampionatin Botëror të Peshëngritjes për të rinj deri në 20 vjeç në Tashkent të Uzbekistanit. Me 403 kg Hristo Hristov mori titullin në dyluftimin, duke fituar në shtytjen dhe fitoi argjendin në hedhjen në..

botuar më 21-05-31 9.42.PD
Darina Pashova, Antonio Papazov dhe Tihomor Barotev

Bullgaria fitoi një medalje të artë dhe një të argjendtë në Kampionatin Botëror të Aerobikës

Bullgaria fitoi medalje ari dhe argjendi në dy finalet e para të Kampionatit Botëror të Aerobikës për femra dhe meshkuj në Baku, Azerbajxhan. Treshja Darina Pashova, Antonio Papazov dhe Tihomir Barotev fitoi titullin botëror. Tek gratë në..

botuar më 21-05-28 7.44.MD