Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kryeministri i Bullgarisë kërkoi protokoll unik mjekësor kundër Covid-19

Foto: EPA/BGNES

BE-ja duhet të ketë protokoll unik mjekësor për masat kundër Covid-19 dhe për përballimin e pandemisë. Në një deklaratë para diskutimeve të sotme të Këshillit të BE-së në Bruksel Borisov ishte kategorik se kriza nuk ka kaluar. Ai edhe një herë shprehu pozitën për strategji unike evropiane mbi masat shëndetësore dhe ekonomike për kapërcimin e krizës provokuar nga pandemia. Kryeministri bullgar shprehu shpresë, se liderët do të arrijnë pajtim edhe për raportin e mjeteve falas dhe kredive, transmetoi korrespondenti i Radios Kombëtare Bullgare ë Bruksel.

Më shumë nga rubrika

Presidenti Rumen Radev bisedoi me Presidenten e Estonisë

Kreu i Shtetit Rumen Radev shqyrtoi me Presidenten e Estonisë Kersti Kaljulaid iniciativën për bashkëpunim regjional “Tri dete” në Talin. Nisma e krijuar në vitin 2015 bashkon 12 shtete evropiane, midis Detit Adriatik, Detit Baltik dhe Detit të..

rinovuar më 20-10-19 3.58.MD

Dega turistike kërkoi masa të përgjithshme kundër Covid-19 në vendpushimet dimërore

Bordi kombëtar i turizmit ngul këmbë për masa të përgjithshme kundër Covid-19 në vendpushimet bullgare. Para BNR-së drejtoresha ekzekutive e bordit Polina Karastojanova vuri në dukje sa masat duhet të përpunohen nga shteti, bashkitë, vendpushimet..

botuar më 20-10-19 3.46.MD

Pjesa dërmuese e bullgarëve preferuan Bullgarinë për pushimin veror

Gjatë stinës së kaluar verore 69.2 për qind prej bullgarëve zgjodhën të pushojnë në Bullgari. Këtë e tregon një anketim i “Gallëp Interneshënëll” realizuar bashkë me Bordin Kombëtar të Turizmit zhvilluar në telefon ndër 1000 bullgarë. Sipas të dhënave..

botuar më 20-10-19 2.09.MD