Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në Bullgari u zhvilluan operacionet e para për transplantim organesh pas fillimit të pandemisë

Foto: BGNES

Për herë të parë që nga janari dhe pas pandemisë së Covid-19 në Bullgari u zhvilluan transplantime të zemrës dhe të mëlçisë së zezë.

Operacionet janë realizuar në spitalet “Shën Ekaterina” dhe “Llozenec” në kryeqytet. Pacientët janë një burrë 49 vjeç i cili ka marrë zemër të re dhe një vajzë 16 vjeçe me mëlçi të zezë të transplantuar. Dy transplantimet u bënë të mundura pasi një burrë 25 vjeçar në Pleven ka pësuar vdekje truri, njoftoi Agjencia Ekzekutive “Mbikëqyrja Mjekësore”.

Më shumë nga rubrika

Riçard Alibegov

Afro 120 000 veta mbeten pa punë për shkak të masave kundër Covid-19

Për shkak të mbylljes së lokaleve të natës në Bullgari afro 120 mijë veta do të mbeten pa punë. Këtë e tha para gazetarëve kryetari i Asociacionit Bullgar të Lokaleve Riçard Alibegov. Asociacioni kërkoi dorëheqjen e kryetares së bashkisë së..

botuar më 20-10-27 5.48.MD

Buxheti 2021 është i bashkërenditur me presidencën

Ministria e Financave njoftoi, se administrata e presidentit Rumen Radev bashkërenditi buxhetin pa dërguar shënime, transmetoi Radioja Darik. Komenti i ministrisë ishte në përgjigje të deklaratës së kreut të shtetit pak më herët sot, në të cilën ai..

botuar më 20-10-27 4.54.MD

Presidenti komentoi buxhetin e qeverisë

Presidenti Rumen Radev komentoi para gazetarëve se qeveria ofron një buxhet pa qëllime, pa plan, pa procedura të qarta, pa arsyetuar shpenzimet. Ai asistoi në një stërvitje taktike në poligonin Koren pranë qytetit Haskovo, ditën për..

botuar më 20-10-27 4.38.MD