Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Infektimi me koronavirusin varet nga grupi i gjakut

Velizar Shivarov
Foto: BGNES

“Ka dëshmi për ndikimin e grupit të gjakut për infektimin me koronavirus”, tha para Nova tv imunologu docent Velizar Shivarov. Sipas tij njerëzit e grupit zero të gjakut janë më pak të kërcënuar të sëmurën. Mirëpo, në se kjo ndodhë ka të ngjarë që më lehtë të kalojnë sëmundjen. Sipas docentit Shivarov regjistrimet e para të vaksinës së re kundër Covid-19 mund të bëhen në fund të këtij viti ose në fillim të vitit të ardhshëm.

Përsa i përket sezonit të gripit që po fillon ai rekomandoi më shumë diell dhe evitim të kontakteve të rrezikshme.


Më shumë nga rubrika

Dr. Zheljazko Arabaxhiev

Pacientët me sëmundje onkologjike duhet të vaksinohen

Pacientët me kancer duhet të imunizohen gjithashtu kundër koronavirusit, tha për bTV Dr. Zheljazko Arabaxhiev, shef i departamentit të onkologjisë mjekësore në Axhëbadem City Klinikë të Spitalit Tokuda. Sipas tij, është e vështirë të thuhet se..

botuar më 21-01-23 12.18.MD
Georgi Georgiev

Kërkuam ndihmën e 120 shteteve për të organizuar votën parlamentare

Ministria e Punëve të Jashtme vendosi kontakte me më shumë se 120 vende në lidhje me zgjedhjet e ardhshme parlamentare më 4 prill dhe me mundësinë që bullgarët jashtë vendit të ushtrojnë të drejtën e tyre kushtetuese për të votuar. “Ne do të..

botuar më 21-01-23 11.59.PD
Dr.Petër Markov

Me ndihmën e vaksinave brenda 1 viti mund të kthehemi te jeta normale, mendon Dr. Petër Markov

Imuniteti kundër Covid-19, i formuar përmes vaksinave, pritet të zgjasë deri në dy vjet, tha para bTV Dr. Petër Markov, pedagog në Shkollën e Mjekësisë Tropikale në Londër. Sipas tij, virusi do të jetë i vështirë për tu eliminuar, por ai mund të..

botuar më 21-01-23 10.51.PD