Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Projekt buxheti i vitit të ardhshëm është në përputhje me kushtet e pandemisë

Foto: BTA

Në kohë të vështira kur kriza është pandemike, sociale dhe ekonomike, vetëm shteti mund të ndihmojë, tha zëvendës kryeministri Tomisllav Donçev në një brifing para gazetarëve. Para mediave Donçev bashkë me ministren sociale Denica Saçeva, ministrin e arsimit Krasimir Vëllçev dhe me përfaqësues të ministrive të financave, të shëndetësisë dhe të bujqësisë paraqitën theksat e projekt buxhetit shtetëror për vitin2021.

Sipas zëvendës kryeministrit Donçev shteti bën gjithçka të mundshme që masat të jenë të shpejta, të përqendruara dhe të arrijnë deri te secili. Ai paraqiti të dhëna sipas të cilave edhe pas kredisë së tërhequr raporti midis borxhit dhe Produktit të Brendshëm Bruto është 23.5 për qind. Në këtë mënyrë Bullgaria vazhdon të jetë me borxhin më të ulët ndër shtetet anëtare të BE-së.


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 263

Nga 27 nëntori në Bullgari hyjnë në fuqi masa të reja kundërepidemike Situata epidemiologjike në Bullgari do të zgjatet deri më 31 janar. Këtë e njoftoi Ministri i Shëndetësisë Kostadin Angellov në një brifing të jashtëzakonshëm në..

botuar më 20-11-25 8.30.MD
Presidenti Radev

Presidenti vendosi veto mbi ndryshimet në Ligjin për TVSH-në

Presidenti Rumen Radev vendosi veto mbi ndryshimet në ligjin për TVSH-në. Ato futin dispozita të reja në Ligjin për Kredinë e Konsumatorit, të cilat Kreu i Shtetit i përcakton si "të papranueshme", njoftoi reporterja jonë Mira Stefanova...

botuar më 20-11-25 8.10.MD
Jordanka Fandëkova

Dy kopshte fëmijësh në Sofje do të punojnë për fëmijët e mjekëve që luftojnë në vijën e parë kundër Covid-19

Pasi sot u shpall se për shkak të masave kundërepidemike kopshtet e fëmijëve do të mbyllen përkohshëm Kryetarja e Bashkisë së Sofjes Jordanka Fandëkova mori vendim për hapjen e dy kopshteve të posaçme për fëmijët e personelit mjekësor që lufton në..

botuar më 20-11-25 7.53.MD