Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kryeministri bisedoi online me ambasadorët e BE në Bullgari

Foto: BTA

Ne jemi në një krizë sociale dhe ekonomike në thellim për shkak të pandemisë së Covid-19. Kjo është arsyeja pse duhet të aprovojmë shpejtë buxhetin e ardhshëm të BE për periudhën 2021-2027 dhe Paketën e Rimëkëmbjes, bëri thirrje Kryeministri Bojko Borisov.

Në një takim online me ambasadorët e vendeve të BE-së dhe Zvicrës Borisov kujtoi se gjatë Presidencës Bullgare të Këshillit të BE, e ardhmja evropiane e Ballkanit Perëndimor ishte në axhendën e bashkimit. Lidhur me integrimin evropian të Maqedonisë së Veriut, Borisov vuri në dukje se Bullgaria ka qenë gjithmonë e gatshme për dialog dhe mirëkuptim në zgjidhjen e çështjeve dypalëshe. Por kjo duhet të dëshirohet dhe të përmbushet nga të dy palët, transmetoi BTA.


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 358

Mbërritën vaksinat e pritura të “AstraZeneca” 52 800 doza të vaksinës AstraZeneca kundër koronavirusit u morën këtë mëngjes dhe tashmë po shpërndahen në Inspektoratet Rajonale të Shëndetit, tha kryetari i Shtabit Kombëtar të Vaksinimit, Prof...

botuar më 21-02-28 5.30.MD
Maja Shipka

Nënpresidentja Jotova: Është cinizëm të mos ketë festa në Shipka me rastin e festës sonë kombëtare

Nënpresidentja Ilijana Jotova e quajti "cinizëm" anulimin e festimeve në majën Shipka më 3 mars me rastin e festës sonë kombëtare për shkak të epidemisë së koronavirusit. "Nuk mund të mos shkojmë atje në festën tonë kombëtare – ambienti është i..

botuar më 21-02-28 3.15.MD

Rivendosen korridoret e gjelbra të vaksinimit kundër Covid-19

Që nga sot njerëzit që duan të vaksinohen menjëherë do të jenë në gjendje ta bëjnë këtë përmes të ashtuquajturve “korridore të gjelbra”, njoftoi zyra e shtypit e Ministrisë së Shëndetësisë. Kryetari i Shtabit Kombëtar të Vaksinimit Krasimir..

botuar më 21-02-28 2.13.MD