Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Të rinj kërkojnë përkrahjen e shtetit për pacientë me sëmundje të rralla

Foto: puls.bg

Me një lidhje online të rinj nga qyteti Pazarxhik kërkuan nga deputetët të iniciojnë ndryshime ligjore për mjekimin e bullgarëve me sëmundje të rralla që kanë mbushur 18 vjeç. Arsyeja e kërkesës së tyre është një shoq e tyre e klasës e cila vuan nga fibroza cistike. Vajza ka nevojë për ilaçe dhe transplantim të mushkërive, por nuk merr ndihmë nga shteti sepse është e rritur. Të rinjtë e përkufizojnë iniciativën e tyre si një betejë për jetën e të gjithë bullgarëve që përballen me këtë problem.


Më shumë nga rubrika

Bullgarët nuk u besojnë organizatave joqeveritare

Vetëm një nga 7 bullgarë u beson organizatave joqeveritare në vend. Pothuajse gjysma e 46% nuk kanë besim dhe 38% nuk kanë mendim për këtë çështje. Ky vlerësim e vendos sektorin e OJQ-ve pas Kryeprokurorit dhe Gjykatës, për nga treguesi i..

botuar më 22-01-13 9.14.PD

Numri i të infektuarve rishtas është në rënie, por përqindja e të infektuarve po rritet

5703 janë rastet e reja me koronavirus në vend në 24 orët e fundit. Janë 1359 më pak se një ditë më parë. 72.66% e të sapoinfektuarve nuk janë vaksinuar. 19,1% e 29 813 testeve të kryera janë pozitive, sipas portalit coronavirus.bg. Janë..

botuar më 22-01-13 8.55.PD

Parashikimi i motit për 13 janarin

Mëngjesi i të enjtes do të jetë i ftohtë, me temperatura minimale nga minus 9 deri në minus 4°, në disa zona deri në minus 10 - minus 12°, për Sofjen priten temperatura rreth minus 9°. Gjatë ditës do të mbajë mot kryesisht me diell. Vranësira..

botuar më 22-01-12 8.20.MD
Подкасти от БНР