Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në vendpushimet e skive bëhen rezervime nga Serbia, Greqia dhe Turqia

Foto: BGNES

Gjatë këtij sezoni dimëror, Bullgaria do të mbështetet në turizmin e brendshëm, si dhe turistë nga vendet e Ballkanit. Këtë e tha para gazetarëve në vendpushimin e skive Pamporovo Ministrja e Turizmit Mariana Nikollova, njoftoi BTA. Nikollova është atje për të siguruar në vend se masat antiepidemike po vërehen kudo në vendpushim.

Ajo tha se rezervimet për sezonin e skive deri më tani janë rreth 30 për qind, ndërsa ato nga Britania e Madhe u anuluan. Nikollova theksoi se vendpushimet tona të skive tashmë kanë rezervime nga turistë serbë, grekë, turq dhe maqedonas. Sipas saj, rreth 80 për qind e industrisë është shpëtuar nga falimentimi, në sajë të masave mbështetëse.


Më shumë nga rubrika

Zheni Naçeva

Punohet me ngut për certifikatën e vaksinimit

Të gjitha furnizimet e vaksinave janë planifikuar ashtu që të sigurojnë rivaksinim për imunizimet e dozës së parë. Para Radios Kombëtare Bullgare, Zëvendës Ministrja e Shëndetësisë Zheni Naçeva sqaroi se pavarësisht nga vaksina, sistemi elektronik..

botuar më 21-03-07 12.24.MD

Mostrat pozitive për Covid-19 janë 1426

Rastet e reja të Covid-19 për ditën janë 1426 nga 10 473 teste të kryera. 13.6 për qind e mostrave ishin pozitive, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. 5629 pacientë u shtruan në spital, prej tyre 452 në njësitë e kujdesit intensiv. Për..

botuar më 21-03-07 9.57.PD

Covid-19 në Bullgari: Dita e 364

Kulmi i pandemisë në Bullgari do të vazhdojë edhe 2-3 javë të tjera Ky është kulmi i fundit i epidemisë me Covid -19 në Bullgari, i cili pritet të vazhdojë për 2-3 javë të tjera. Këtë e komentoi për BNT Kryeinspektori Shëndetësor Shtetëror..

botuar më 21-03-06 5.39.MD