Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parqet kombëtare bullgare janë përpara atyre zvicerane

Foto: BGNES

Bullgaria është me parqe më atraktive nga ato në Zvicër, tregon një studim i SaveOnEnergy.com/uk për parqet e vlerësuara më lart në Evropë.

Me tri parqet e veta kombëtare “Pirin”, “Rilla” dhe “Ballkani Qendror” Bullgaria zë vendin e katërt në klasifikimin e "TripAdvisor" me vlerësim mesatar 9,64. Në vend të parë, të dytë dhe të tretë janë përkatësisht Ukraina (9.73), Sllovenia (9.72) dhe Sllovakia (9.69).

Nënvizohet se eko-sistemet në parqet tona janë krejtësisht me origjinë natyrore dhe me shumëllojshmëri të madhe bimore dhe kafshore, transmetoi BGNES.

Më shumë nga rubrika

Nomadët digjitalë preferojnë atmosferën e Pamporovos

Kampet e përvitshme të nomadëve digjitalë në Pamporovo dhe Çepellare propozojnë kushte të shkëlqyera, në të cilat punonjësit në distancë mund të gërshetojnë punën me aktivitete dimërore sportive. Gjatë kësaj stine organizatorët e kampeve pranojnë turistë..

botuar më 21-01-17 7.10.PD

Më 16 janar pistat e Pamporovos përsëri hapen

Më 16 janar vendpushimi “Pamporovo” përsëri do të jetë i hapur për sportet dimërore, ndërsa operatori i ski zonës shpalli ruajtjen e çmimeve promocionale të lift-kartave deri më 22 janar. Pritet që të shtunën dhe të dielën pistat të jenë në..

botuar më 21-01-16 4.05.PD

Burgasi pret gjatë verës turistë nga Rusia, Çekia dhe Polonia

Ministrja e Turizmit Marijana Nikollova inspektoi Aeroportin e Burgasit dhe u takua me Frank Quante, kryedrejtor ekzekutiv i koncesionerit “Fraport Twin Star Airport Management”. Priten 6400 fluturime gjatë stinës 2021 në qytetin Burgas..

botuar më 21-01-15 3.10.MD