Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rajko Petrov ka përgatitur kampionët tanë të parë olimpikë të mundjes

Prof. Rajko Petrov
Foto: bgolympic.org

Sot mbushen 10 vjet nga vdekja e prof. Rajko Petrov (1930-2011) - një nga figurat më të mëdha në historinë e mundjes bullgare, i cili e shndërroi atë në një fuqi botërore. Rajko Petrov ka qenë trajner i ekipit tonë kombëtar të mundjes në vazhdim të 15 viteve dhe ka përgatitur kampionët tanë të parë olimpikë dhe botërorë në këtë sport. Ai ishte në krye të Federatës Bullgare të Mundjes që nga 1969 deri në 1990. Si trajner Rajko Petrov mori pjesë në 12 Lojëra Olimpike Verore radhazi. Ai ishte pjesë e Komitetit Ekzekutiv të Këshillit Botëror për Shkencë dhe Sport pranë UNESKO-s dhe nënkryetar i Federatës Ndërkombëtare të Mundjes (FILA).

Është prezantuar në Sallën e Famës të Mundjes Ndërkombëtare - Oklahoma, SHBA. Ai ka fituar çmime prestigjioze për zhvillimin e mundjes në të gjithë botën. Kërkimi i tij në fushën e sporteve është përkthyer në një numër gjuhësh, duke përfshirë frëngjisht, anglisht, spanjisht, gjermanisht, rusisht, arabisht dhe të tjera.

Më shumë nga rubrika

Edmond Nazarjan është kampion i Evropës në mundje për herë të dytë

Edmond Nazarjan fitoi titullin në kategorinë olimpike deri në 60 kilogramë në Kampionatin Evropian të Mundjes Klasike në Zagreb. Në finale, djali i kampionit tonë dy herë olimpik, Armen Nazarjan , mposhti me nokaut teknik ish-kampionin botëror..

botuar më 23-04-24 12.56.MD
Stilijana Nikollova

Stilijana Nikollova fitoi edhe tre medalje të arta në Baku

Gjimnastet ritmike bullgare luajtën me zemër në ditën e fundit të Kupës Botërore të Gjimnastikës Ritmike këtë fundjavë në Baku. Stilijana Nikollova triumfoi në finalet e rrethit, shkopinjve dhe shiritit. Bullgarja tjetër, Eva Brezalieva, mbeti me..

botuar më 23-04-24 12.28.MD
Juliana Janeva

Juliana Janeva është një kampione evropiane në mundje

Juliana Janeva fitoi medaljen e parë të artë për Bullgarinë në Kampionatin Evropian të Mundjes në Zagreb, me rezultat 10:3 ndaj ukrainases Alla Belinska në finalen e kategorisë deri në 68 kg. Janeva u bë kampione e padiskutueshme në Zagreb me një..

rinovuar më 23-04-24 11.08.PD