Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rajko Petrov ka përgatitur kampionët tanë të parë olimpikë të mundjes

Prof. Rajko Petrov
Foto: bgolympic.org

Sot mbushen 10 vjet nga vdekja e prof. Rajko Petrov (1930-2011) - një nga figurat më të mëdha në historinë e mundjes bullgare, i cili e shndërroi atë në një fuqi botërore. Rajko Petrov ka qenë trajner i ekipit tonë kombëtar të mundjes në vazhdim të 15 viteve dhe ka përgatitur kampionët tanë të parë olimpikë dhe botërorë në këtë sport. Ai ishte në krye të Federatës Bullgare të Mundjes që nga 1969 deri në 1990. Si trajner Rajko Petrov mori pjesë në 12 Lojëra Olimpike Verore radhazi. Ai ishte pjesë e Komitetit Ekzekutiv të Këshillit Botëror për Shkencë dhe Sport pranë UNESKO-s dhe nënkryetar i Federatës Ndërkombëtare të Mundjes (FILA).

Është prezantuar në Sallën e Famës të Mundjes Ndërkombëtare - Oklahoma, SHBA. Ai ka fituar çmime prestigjioze për zhvillimin e mundjes në të gjithë botën. Kërkimi i tij në fushën e sporteve është përkthyer në një numër gjuhësh, duke përfshirë frëngjisht, anglisht, spanjisht, gjermanisht, rusisht, arabisht dhe të tjera.

Më shumë nga rubrika

Bullgaria do të mbrojë pozitën e saj si kampione botërore në gjimnastikë ritmike

Nga data 23 deri më 27 gusht në qytetin spanjoll të Valencias do të mbahet Kampionati Botëror i Gjimnastikës Ritmike. Bullgaria do të përfaqësohet nga Borjana Kalejn, Stilijana Nikollova, Eva Brezalieva dhe një ansambël i grave i përbërë nga Zhenina..

botuar më 23-08-23 10.13.PD
Viktoria Tomova

Viktoria Tomova shkon në raundin e dytë në Çikago

Raketa e parë bullgare për femra Viktoria Tomova u kualifikua në raundin e dytë të turneut të serisë WTA 125 në Çikago të SHBA-ve, me një fond të garantuar prej 115 mijë dollarësh. Fillimisht, Tomova ishte planifikuar të luante kundër belgjes Marina..

botuar më 23-08-22 12.21.MD

Kitesurfing në Gjirin e Burgas gjatë fundjavës

Kampionati Shtetëror i Kitesurfing do të mbahet në Gjirin e Burgasit në datat 26 dhe 27 gusht, njoftuan organizatorët e tij nga klubi i jahteve “Çernomorec Burgas”. Në zonën e qiftit në plazhin verior do të performojnë më të mirët e këtij sporti në..

botuar më 23-08-22 6.50.PD