Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Qeveria kërkon furnizime të vaksinave kundër Covid-19 me avion

Foto: BGNES

Qeveria është duke zhvilluar bisedime për furnizimin e vaksinave të destinuara për Bullgarinë me avion dhe shpenzimet të paguhen nga shteti. Këtë e bëri të ditur Kryeministri Bojko Borisov gjatë një inspektimi të tij në ndërmarrjen “Neohim” në qytetin Dimitrovgrad. Sipas fjalëve të tij furnizimet me aeroplan do të pakësojnë kohën e transportimit me të paktën 2 ditë. Kryeministri nënvizoi gjithashtu se shansi i vetëm për t’u ndaluar rritja e numrit të të infektuar janë vaksinat.

Ministri i Shëndetësisë Kostadin Angellov shprehu kënaqësi për tempin e vaksinimit. Ai refuzoi pohimet se ka kaos në organizim. Për mendimin e tij në disa vende ka probleme logjistike, por ato zgjidhen shpejt.

Më shumë nga rubrika

Pjesa e energjisë së rinovueshme në Bullgari pritet të rritet

Kapaciteti i instaluar për prodhimin e energjisë elektrike nga burimet e ripërtëritshme të energjisë në fund të vitit të kaluar ishte afërsisht 1800 megavat. Kjo është rreth një e pesta e të gjitha kapaciteteve në vend, tha para BNR drejtori..

botuar më 21-03-07 11.01.PD

Mostrat pozitive për Covid-19 janë 1426

Rastet e reja të Covid-19 për ditën janë 1426 nga 10 473 teste të kryera. 13.6 për qind e mostrave ishin pozitive, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. 5629 pacientë u shtruan në spital, prej tyre 452 në njësitë e kujdesit intensiv. Për..

botuar më 21-03-07 9.57.PD

Covid-19 në Bullgari: Dita e 364

Kulmi i pandemisë në Bullgari do të vazhdojë edhe 2-3 javë të tjera Ky është kulmi i fundit i epidemisë me Covid -19 në Bullgari, i cili pritet të vazhdojë për 2-3 javë të tjera. Këtë e komentoi për BNT Kryeinspektori Shëndetësor Shtetëror..

botuar më 21-03-06 5.39.MD