Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Senatorë të SHBA paralajmëruan për problemet me korrupsionin në Bullgari

Foto: arkiv

“Shtetet e Bashkuara dhe Bullgaria kanë marrëdhënie të forta që gjithnjë e më shumë por forcohen të cilat iu bazohen vlerave të përbashkëta demokratike. Ne do të dëshironim të shihnim se si kjo marrëdhënie vazhdojnë të zhvillohen, veçanërisht në drejtim të qëllimeve tona të përbashkëta të sigurisë dhe energjetikës. Por problemet e vazhdueshme me korrupsionin, rënia e lirisë së mediave, politizimi i gjyqësorit dhe kërcënime të tjera ndaj shtetit të së drejtës paraqesin sfida serioze për marrëdhëniet dypalëshe midis Shteteve të Bashkuara dhe Bullgarisë.”

Kjo theksohet në një deklaratë të dy senatorëve të SHBA - demokratit Bob Menendez, kryetar të Komisionit të Politikës së Jashtme të Senatit, dhe përfaqësuesit të lartë të Partisë Republikane Jim Rich në lidhje me hapjen zyrtare të fushatës zgjedhore në Bullgari.

Më vonë Presidenti Rumen Radev u tha gazetarëve se nëse qeveria do të kishte dëgjuar kërkesat e protestuesve në rrugët e Bullgarisë në muajt e fundit, “ky vlerësim shkatërrues i Komisionit të Politikës së Jashtme të Senatit të SHBA nuk do të dilte sot”. Ai theksoi se pasqyron të gjitha gjërat për të cilat ai ka folur që nga fillimi i mandatit të tij dhe për të cilat bullgarët protestuan.


Më shumë nga rubrika

Dita e poezisë hungareze në Sofje - nderim ndaj Laslo Nagi, përkthyes i poezisë popullore bullgare

Dita e poezisë hungareze shënohet në Hungari  që nga viti 1964, në datën e ditëlindjes së poetit Atilla Jozhef (1905-1937). Çdo vit  më 11 prill hungarezët nderojnë poezinë hungareze me lexime letrare dhe prezantime të librave. Gjatë këtij viti..

botuar më 21-04-11 9.25.PD

Në qytetin Plovdiv ndërtojnë një lagje të gjelbër pa automobila

Hapësira e madhe e braktisur në qendër të kompleksit të banimit “Trakia” në qytetin Plovdiv do të kthehet në një lagje të brezit të ri, pa automobila. Deri në fund të muajit prill planifikohet gërmimi i parë. Kureshtarja është se në territorin mbi..

botuar më 21-04-11 8.25.PD
Rumen Radev dhe Vlladica Dimitrov

Rumen Radev: Bullgarët në Serbi janë një urë shpirtërore midis dy vendeve

Çështjet aktuale në lidhje me pakicën kombëtare bullgare në Caribrod, Republika e Serbisë, diskutoi në Sofje Presidenti Rumen Radev me kryebashkiakun Vlladica Dimitrov dhe kryetarin e Këshillit Bashkiak Zoran Xhurov. “Do të doja që bullgarët..

botuar më 21-04-09 7.08.MD