Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Mendohen kufizime të reja për shkak të epidemisë

Foto: BTA

“Tendenca për rritjen e rasteve të Covid-19 ruhet, versioni britanik i virusit po prek të rinjtë dhe për këtë arsye, nëse është e nevojshme, do të aplikohen masa shtesë”, njoftoi qendra qeveritare e shtypit. Me urdhër të Kryeministrit Bojko Borisov, që nga sot, Ministri i Shëndetësisë Kostadin Angellov po përfundon pushimin e tij në lidhje me fushatën zgjedhore në mënyrë që të merret me përballimin e përhapjes së virusit. “Zgjedhjet vijnë dhe shkojnë, por jeta dhe shëndeti janë detyra kryesore tani. Kjo është arsyeja pse ne nuk do të hezitojmë të vendosim masa më të rrepta përsëri, pa marrë parasysh sa vuajnë financat dhe ekonomia”, tha Kryeministri në një takim pune me Shtabin Operativ Kombëtar dhe Ministrin e Shëndetësisë.


Më shumë nga rubrika

Kryeprokurori Ivan Geshev u takua me homologun e tij shqiptar Olsian Çela

Kryeprokurori Ivan Geshev u takua me kryeprokurorin shqiptar Olsian Cela, bëri të ditur zyra e shtypit e Prokurorisë. Të dy kryeprokurorët diskutuan çështje me interes të përbashkët, luftën kundër krimit të organizuar dhe bashkëpunimin midis..

botuar më 21-06-23 7.29.MD

Përfaqësuesit e biznesit dhe qytetarët kërkojnë hapjen e Ilinden-Eksohi

Sonte qytetarët bullgarë u mblodhën për të protestuar në rrugën Goce-Dellçev-Dramë. Arsyeja e pakënaqësisë së tyre është pika e mbyllur kufitare "Ilinden-Eksohi". Pasi dështuan përpjekjet e autoriteteve rajonale në dy rajonet kufitare për të gjetur..

botuar më 21-06-23 7.08.MD

Pandemia dhe thatësira ulën çmimin e tokës së punueshme

Çmimi i tokës bujqësore dhe qiraja prej saj po bie për herë të parë pas një rritjeje 8-vjeçare, njoftoi Instituti Kombëtar i Statistikave. Në vitin 2020, për shkak të pandemisë, çmimi mesatar për një dynym të tokës së punueshme në Bullgari..

botuar më 21-06-23 2.19.MD