Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

NATO po monitoron skandalin e spiunimit në Bullgari

Foto: EPA/BGNES

Po ndjekim hetimin bullgar kundër rrjetit të supozuar spiun rus, tha në një konferencë shtypi. Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg. Ai shprehu mbështetje për përpjekjet e Bullgarisë kundër veprimeve të paligjshme ruse në tokën bullgare, njoftoi BTA.

“Më 23 mars në takimin e ardhshëm dy-ditor të ministrave të jashtëm të NATO-s do të diskutojmë marrëdhëniet me Rusinë, e cila në vitet e fundit ndërmerr veprime agresive kundër vendeve të veçanta dhe po përpiqet të ndërhyjë në proceset demokratike në vendet tona. Ne jemi shumë të përkushtuar për të mbrojtur të dhënat konfidenciale të Aleancës dhe për të siguruar që punonjësit me qasje të verifikohen siç duhet”, tha Stoltenberg.


Më shumë nga rubrika

Anija e bllokuar me një ngarkesë të rrezikshme u tërhoq nga bregu bullgar

Në ditën e 36-të të ngecjes së anijes “Vers Su” pranë zonës së mbrojtur “Jajllata”, ajo u tërhoq me sukses nga shkëmbinjtë pranë Kamen Brjag. Aksioni zgjati më shumë se 7 orë me pjesëmarrjen e 3 rimorkiatorëve. Anija drejtohet në portin e Varnës. E..

botuar më 21-10-26 9.46.PD

Regjistruan numrin më të madh të të infektuarve dhe të vdekurve në ditë me Covid

5863 janë rastet e reja me koronavirus në vend për 24 orët e fundit. 11.3 për qind e 51 688 testeve të kryera rezultuan pozitive. 86.58 për qind e të sapoinfektuarve nuk janë vaksinuar, sipas portalit coronavirus.bg. Numri më i madh i..

botuar më 21-10-26 9.18.PD

Parashikimi i motit për 26 tetorin

Paraditen e së martës do të ketë mjegull vende-vende në ultësira dhe rreth pellgjeve ujore. Temperaturat minimale do të lëvizin nga minus 2 deri në 3 gradë. Gjatë ditës do të jetë me diell mbi Bullgarinë Perëndimore dhe Qendrore, mbi Bullgarinë..

botuar më 21-10-25 8.15.MD