Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Pas dozës së parë të AstraZeneca e dyta mund të jetë Pfizer

Foto: arkiv

Vaksina AstraZeneca nuk do të përdoret te gratë nën 65 vjeç me rrezik në rritje të trombozës dhe / ose një anamnezë të trombocitopenisë. Një vendim i tillë u mor nga Shtabi Kombëtar i Vaksinimit, njoftuan në një konferencë për shtypin Ministrin e Shëndetësisë të dorëhequr Prof. Kostadin Angellov dhe Kryeinspektorin e Shëndetit Doc. Angell Kunçev.

U zbulua gjithashtu se të gjithë njerëzit që morën dozën e parë të vaksinës AstraZeneca dhe nuk treguan ndonjë efekt serioz anësor mund të imunizohen me një dozë të dytë të së njëjtës vaksinë.

Individët e vaksinuar me dozën e parë të vaksinës AstraZeneca që nuk dëshirojnë të marrin një dozë të dytë të së njëjtës vaksinë, mund të marrin një dozë të vaksinës Pfizer jo më herët se 84 ditë pas dozës së parë të AstraZeneca. Pas kësaj vaksinimi do të konsiderohet i plotë.

Te individët me Covid-19 pas dozës së parë të vaksinës, doza e dytë do të jepet jo më herët se 6 muaj pas konfirmimit laboratorik të diagnozës.

Të mbijetuarit Covid-19 mund të vaksinohen me një skemë të plotë të imunizimit jo më herët se 3 muaj pas konfirmimit laboratorik të diagnozës.

Njerëzit që nuk duan një dozë të dytë nuk do të marrin një certifikatë vaksinimi, tha Angellov.


Më shumë nga rubrika

Premtojnë lehtësim të kalimit përmes Kullata - Promahon

Deri më 1 korrik do të shpallen masat për lehtësimin e trafikut përmes pikës kufitare Kullata-Promahon. Planifikohet që të rritet numri i inspektorëve nga pala greke në pikën më të ngarkuar në kufirin bullgaro-grek, njoftoi Ministria e Jashtme..

botuar më 21-06-24 10.01.PD

Vetëm 11.11% e bullgarëve janë imunizuar kundër Covid-19

93 janë rastet e reja të koronavirusit në vend për 24 orët e fundit. Kjo është 0.64 për qind e 14 382 testeve të kryera, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. Shumica e të infektuarve rishtazi janë në Sofje - 39. Në 7 rrethe - Kërxhali,..

botuar më 21-06-24 9.47.PD

Kryeprokurori Ivan Geshev u takua me homologun e tij shqiptar Olsian Çela

Kryeprokurori Ivan Geshev u takua me kryeprokurorin shqiptar Olsian Cela, bëri të ditur zyra e shtypit e Prokurorisë. Të dy kryeprokurorët diskutuan çështje me interes të përbashkët, luftën kundër krimit të organizuar dhe bashkëpunimin midis..

botuar më 21-06-23 7.29.MD