Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Komisioni Bullgaro-Maqedonas diskuton përsëri Mbretin Samuill

Foto: BGNES

Komisioni i Përbashkët Bullgaro-Maqedonas mbi Mosmarrëveshjet Historike po zhvillon një takim online në 22 dhe 23 prill. Ky është takimi i dytë për vitin 2021 dhe i 14-ti që nga themelimi i Komisionit të Përbashkët që nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Fqinjësisë së Mirë dhe Miqësisë në vitin 2017. Gjatë pjesës më të madhe të vitit 2020, komisioni nuk mblidhej.

Takimin e radhës historianët nga të dy palët do të diskutojnë çështjen për Mbretin Samuill, njoftoi BGNES. Afro dy vjet më parë, në fillim të mandatit të tyre, studiuesit bullgarë dhe maqedonas kishin arritur një konsensus të pjesshëm se Mbreti Samuill ishte një pasardhës i dinastisë mbretërore bullgare dhe drejtoi shtetin bullgar në fund të shekullit të 10-të dhe në fillim të shekullit të 11-të.


Më shumë nga rubrika

Nënpresidentja e Bullgarisë Ilijana Jotova u takua me ambasadorin e ri të Kosovës, Shkëlqesia e tij Haxhi Bajraktari

Ambasadori i Kosovës Haxhi Bajraktari falënderoi shtetin bullgar për qëndrimin e tij konsistent në mbështetje të paqes

Nënpresidentja e Bullgarisë Ilijana Jotova u takua në Presidencë me ambasadorin e ri të Kosovës në vendin tonë, Shkëlqesia e tij Haxhi Bajraktari , njoftoi zyra për media e institucionit. Ndër temat kryesore të bisedës ishin garantimi i paqes dhe..

rinovuar më 24-02-21 6.46.MD

Ministritë e brendshme të Bullgarisë dhe të Kosovës po zhvillojnë bashkëpunim

Zëvendësministrja e Punëve të Brendshme, Ivelina Dundakova, është për një vizitë pune dyditore në Kosovë. Ajo u takua me homologun e saj Bardil Dobra. Mikpritësi u raportoi të ftuarve se ka një shkëmbim informacioni midis policisë së dy vendeve dhe..

botuar më 24-02-21 12.41.MD
Kryeministri Nikollaj Denkov

Kryeministri Denkov: Qeveria po bën gjithçka që është e mundur për të shmangur anashkalimin e sanksioneve kundër Rusisë

Shpenzimet e mbrojtjes, porositë e avionëve luftarakë amerikanë F-16 për Forcat Ajrore Bullgare, politikat mbrojtëse të Evropës, dyshimet për anashkalimin e sanksioneve energjetike kundër Rusisë, stabiliteti i demokracisë në Bullgari. Këtyre..

botuar më 24-02-20 10.42.PD