Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Legjislacioni zgjedhor i shërben presidentit dhe partive të afërta me të njofton GERB

Toma Bikov
Foto: arkiv

“Ne jemi e vetmja parti që nuk kemi informacion në lidhje me konsultimet për zgjedhjen e përbërjes së re të Komisionit Qendror Zgjedhor dhe nuk e dimë se çfarë kriteresh duhet të plotësojnë anëtarët e saj”, tha deputeti nga GERB Toma Bikov në lidhje me informacionin se Presidenti Rumen Radev organizon konsultime për anëtarët e rinj të komisionit. Deputeti shtoi se partia e tij nuk ka vendim se cilat duhet të jenë propozimet e tyre. “Ne nuk kemi asnjë informacion në lidhje me atë që po ndodh dy muaj para zgjedhjeve”, shtoi ai në brifingun e dytë të jashtëzakonshme të ditës të GERB. Toma Bikov gjithashtu tha se legjislacioni zgjedhor është bërë në mënyrë që forcat politike pranë presidentit të fitojnë, si dhe ai vetë në votimin e ardhshëm për kreun e shtetit.


Më shumë nga rubrika

Lëvizje në tregun e pasurive të patundshme për shkak të bullgarëve të kthyer nga jashtë

Të dhënat për tremujorin e parë të vitit 2021 tregojnë një rritje serioze të vëllimit të transaksioneve në tregun e pasurive të patundshme në Bullgari. Rritja për të gjithë vendin është 17%. Në Varna rritja është 1%, njoftoi BNR Varna. Sipas..

botuar më 21-06-13 6.05.PD

250 pilotë karting nga 16 vende garojnë në Bullgari

Në dy ditët e fundjavës në pistën e kartingut në qytetin Haskovo do të mbahet edicioni i dytë i ECO 24 orë të Bullgarisë, pjesë e kampionatit evropian të kartingut për qëndrueshmëri. Një total prej 250 pilotësh nga 16 vende do të garojnë për vendin..

botuar më 21-06-12 6.45.PD

Sofia Pride kthehet në rrugët e kryeqytetit të Sofjes

Të shtunën, Sofia Pride do të kalojë nëpër rrugët e kryeqytetit - një marshim në mbështetje të komunitetit LGBTI (lezbike, homoseksualë, biseksualë, njerëz trans dhe intereksualë). Parada mbahet çdo vit në Sofje që nga viti 2008. Pasi vitin e..

botuar më 21-06-12 6.10.PD