Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

4.1 janë të infektuar rishtas me koronavirus nga 16 505 teste

Foto: arkiv

677 janë rastet e reja të koronavirusit në vend për 24 orët e fundit. 4.1 për qind e 16 505 testeve të kryera janë pozitive, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. Përsëri, Sofja ka numrin më të lartë të të infektuarve - 113, e ndjekur nga Stara Zagora me 73, Plovdiv me 49 dhe Blagoevgrad me 43.

Numri i pacientëve të regjistruar aktivë u ul në 32 844. Në spital trajtohen 4592 pacientë me koronavirus, me një rënie prej 406 shtretërish në baza ditore. 490 persona janë në kujdes intensiv.

Për 24 orët e fundit vdiqën 84 njerëz me koronavirus. 2207 njerëz u shëruan.

Dozat e vaksinave të administruara gjatë 24 orëve të fundit janë 18 236. Një total prej 1 134 977 dozash u administruan që nga fillimi i fushatës. 425 971 njerëz u imunizuan me nga dy vaksina secila.


Më shumë nga rubrika

Lëvizje në tregun e pasurive të patundshme për shkak të bullgarëve të kthyer nga jashtë

Të dhënat për tremujorin e parë të vitit 2021 tregojnë një rritje serioze të vëllimit të transaksioneve në tregun e pasurive të patundshme në Bullgari. Rritja për të gjithë vendin është 17%. Në Varna rritja është 1%, njoftoi BNR Varna. Sipas..

botuar më 21-06-13 6.05.PD

250 pilotë karting nga 16 vende garojnë në Bullgari

Në dy ditët e fundjavës në pistën e kartingut në qytetin Haskovo do të mbahet edicioni i dytë i ECO 24 orë të Bullgarisë, pjesë e kampionatit evropian të kartingut për qëndrueshmëri. Një total prej 250 pilotësh nga 16 vende do të garojnë për vendin..

botuar më 21-06-12 6.45.PD

Sofia Pride kthehet në rrugët e kryeqytetit të Sofjes

Të shtunën, Sofia Pride do të kalojë nëpër rrugët e kryeqytetit - një marshim në mbështetje të komunitetit LGBTI (lezbike, homoseksualë, biseksualë, njerëz trans dhe intereksualë). Parada mbahet çdo vit në Sofje që nga viti 2008. Pasi vitin e..

botuar më 21-06-12 6.10.PD