Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Propozohet të zgjatet gjendja e jashtëzakonshme me dy muaj

Stojço Kacarov
Foto: BGNES

Po merren në konsideratë masa shëndetësore, si për të mos parandaluar ardhjen e turistëve në vend ashtu edhe për të mos ndezur një valë të re të koronavirusit. Këtë e tha në një intervistë për bTV Ministri i Shëndetësisë Stojço Kacarov. Po diskutohet organizimi i testimit falas të atyre që hyjnë në vend, si dhe ngritja e moshës së fëmijëve për të cilët nuk kërkohet një test PCR. Vetëm certifikatat e vaksinave të miratuara nga Komisioni Evropian do të konsiderohen të vlefshme.

Ministri i Shëndetësisë do të propozojë zgjatjen e gjendjes së jashtëzakonshme për dy muaj të tjerë. Ai porositi një studim në shkallë të gjerë për të orientuar ministrinë e shëndetësisë çfarë është përqindja e popullsisë e cila hasi virusin. Sipas shumicës së ekspertëve pa vaksinim masiv, një valë e re na pret në vjeshtë, shtoi Kaçarov.


Më shumë nga rubrika

Bregu jugor i Detit të Zi është plot me turistë pothuajse 100%

Qytetet detare në bregdetin jugor të Detit të Zi janë pothuajse 100% të plota dhe çmimet e fjetjes janë rritur me gati 20% që nga fillimi i korrikut, pasi u konstatua interes i shtuar për detin bullgar, njoftoi BGNES. Operatorët turistikë e..

botuar më 21-07-27 4.34.MD

Po rritet fluksi i migrantëve në kufijtë me Turqinë dhe Greqinë

Janë kapur katër herë më shumë migrantë të paligjshëm sesa në vitin 2020 në 6 muajt e parë të këtij viti, tha Policia Kufitare për BNR. Gjatë kësaj periudhe autoritetet kufitare kanë parandaluar kalimin e gati 8 300 migrantëve të paligjshëm..

botuar më 21-07-27 2.27.MD

Ngritën flamurin bullgar në anijen "Shenjtorët Kiril dhe Metodi"

Në Varna aktorja Maria Bakallov a u bë kumbara e anijes së parë kërkimore ushtarake b ullgare. Ai e ka emrin e vëllezër ve të shenjtë Kirili dhe Metodi. Anija me numër bordi 421 është pronësi e një konsorciumi midis Shkollës..

botuar më 21-07-27 11.58.PD