Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Presidenti paralajmëroi për rreziqet nga planet e BE-së për klimën

Presidenti Radev
Foto: BGNES

Pas vendimit për të zvogëluar gazrat serë me më shumë se 55% deri në 2030 dhe në mungesë të masave që mbrojnë vendet si Bullgaria, shtetet e pasura do të bëhen edhe më të pasura, ndërsa ato të varfra - edhe më të varfra dhe jokonkurruese. Kjo u deklarua në Bruksel nga Presidenti bullgar Rumen Radev në takimin e Këshillit Evropian.

Që të shkojmë drejt një ekonomie me klimë neutrale, na duhen investime serioze që vijnë "nga ata që na shtyjnë në këtë drejtim". Bullgaria nuk ka burime për ta bërë këtë, tha Presidenti.

"Prandaj, ne duam që Plani i Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë të përfshijë projekte të cilat të kontribuojnë në mënyrën më të shpejtë për ndërtimin e objekteve të nevojshme, ato të jenë në një nivel modern dhe të përmbushin kërkesat e gjelbra duke siguruar efikasitet dhe, mbi të gjitha, autonomi të energjisë sonë ”, thirri Radev.


Më shumë nga rubrika

Ngjarjet me adresë ballkanike

"Mini Shengeni" ballkanik-perëndimor do të ketë një emër të ri Në forumin e ardhshëm ekonomik për një bashkëpunim regjional në Shkup, më 28 dhe 29 korrik, do të firmosen 3 marrëveshje, njoftoi presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç, pas..

botuar më 21-07-23 3.03.MD

A mund të ketë konsensus politik në Parlamentin e ri bullgar?

Fjalimet e kryetarëve të grupeve parlamentare në Legjislaturën e 46 të Kuvendit Popullor në ditën e tyre të parë të punës, riafirmuan dëshirën për të ndryshuar modelin aktual të qeverisjes dhe ambicien për dialog me fituesin e zgjedhjeve - "Ka një..

botuar më 21-07-22 1.27.MD

Anëtarët e parlamentit të 46-të u betuan

“Sovrani ju zgjodhi dhe unë mbështetem tek mençuria e tij, le të punojmë për ëndrrën e këtij populli të mund të ketë një Bullgari të prosperuar”. Me këto fjalë deputetja më e moshuar Mika Zajkova hapi parlamentin e ri të 46-të. Gjatë seancës..

botuar më 21-07-21 6.25.MD