Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Të infektuarit me koronavirus në 24 orët e fundit mbeten nën 1 për qind

Foto: arkiv

110 janë rastet e reja të koronavirusit në vend për 24 orët e fundit. 0.8 për qind janë mostrat pozitive nga 13 668 teste të kryera, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. Qytet Sofja përsëri ka më shumë të infektuar - 41. Pasuar nga rrethet e qyteteve Plovdiv me 10 dhe Bllagoevgrad me 9. Pa raste të reja janë rrethet e qyteteve Burgas, Loveç, Razgrad, Silistra, Sofje dhe Stara Zagora.

Janë të regjistruar 10 427 pacientë aktivë. 1764 janë të shtruarit në spital. 215 trajtohen në njësitë e kujdesit intensiv. Në 24 orët e fundit, 23 persona vdiqën me Covid-19 të konfirmuar. 417 persona u shëruan.

Në 24 orët e fundit u dhanë 18 233 vaksina, që është pothuajse 600 më shumë se një ditë më parë. Dozat totale të vendosura janë tashmë 1 637 956. Njerëz e imunizuar plotësisht janë 735 898.


Më shumë nga rubrika

Krum Zarkov

ITN dhe socialistët janë unanim mbi reformën në drejtësi

“Ka një popull të tillë” (ITN) dhe “BSP për Bullgarinë” kanë një përkim të plotë të programeve të tyre në fushën e reformës gjyqësore. Kjo u konstatua në një takim midis dy formacioneve, pjesë e një serie bisedimesh në parlament që kërkojnë..

botuar më 21-07-29 6.43.MD
Kirill Petkov

Deljan Peevski nuk ka marrë hua nga Banka Bullgare e Zhvillimit si person fizik

Banka Bullgare e Zhvillimit po analizon lidhjet ekonomike në kreditë e dhëna prej saj për shkak të sanksionit të Deljan Peevski nën aktin global “Magnitski”. Kjo u njoftua nga Ministri i Ekonomisë Kirill Petkov gjatë një seance në Parlament. Kur u..

botuar më 21-07-29 6.23.MD

Qeveria miratoi azhurnimin e buxhetit

Qeveria e përkohshme miratoi projektin për azhurnimin e buxhetit të shtetit dhe buxhetet e Sigurimeve Shoqërore Shtetërore dhe Fondit të Sigurimeve Shëndetësore. Në fillim të javës, versioni i ri i ligjeve kryesore financiare u mbështet gjithashtu..

botuar më 21-07-29 5.32.MD