Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Fillon një program në mbështetje të biznesit të vogël dhe të mesëm

Foto: BGNES

Kompanitë e vogla dhe të mesme do të mund të marrin kredi nga bankat tregtare, të garantuara 80% nga Fondi i Fondeve, ndërsa banka do të marrë riskun për pjesën tjetër prej 20%.

Masa është pjesë e programit për rimëkëmbje të shpallur sot nga Ministri e Ekonomisë dhe nga ai i Financave Kirill Petkov dhe Asen Vasilev. Shuma e kredive do të jetë deri në 70 për qind të xhiros së kompanisë për 2019-ën ose 2020-ën, ose deri në 3 milion leva.

Marrëveshjet e para midis Fondit të Fondeve dhe bankave tregtare tashmë janë nënshkruar. Qëllimi i programit është të lehtësojë aksesin e biznesit në huat e rimëkëmbjes pas heqjes graduale të masave kundër përhapjes së Covid-19.


Më shumë nga rubrika

Fluks i emigrantëve ilegalë drejt Sofjes

Më shumë se 70 emigrantë të paligjshëm u kapën në Sofje më 31 korrik, 1 dhe 2 gusht. Policia tha para BNR se javët e fundit ka kapur refugjatë çdo ditë. Shumica e emigrantëve ilegalë në Sofje u kapën më 31 korrik - 55. 6 të tjerë u arrestuan më 1..

botuar më 21-08-02 2.01.MD
Toshko Jordanov

"Ka një popull të tillë" do të paraqesë kandidatët e tyre për ministra

Partia "Ka një popull të tillë" (ITN) do t'u prezantojë projekt-kabinetin e saj drejtuesve të BSP, "Bullgaria Demokratike" dhe "Ngrihuni. BG! Ne po vijmë!". Në një letër drejtuar mediave, Toshko Jordanov, kryetar i grupit parlamentar të ITN, tha se do..

botuar më 21-08-02 10.23.PD

Bullgaria tashmë po ndodhet në fillimin e valës së katërt të pandemisë së Covid-19

Vendi është në fillimin e valës së katërt të koronavirusit . Për momentin, ajo nuk po zhvillohet me një ritëm të shpejtë, tha për Nova TV kryeinspektori shëndetësor shtetëror, Doc. Angell Kunçev. Numri i njerëzve të infektuar në ditë..

botuar më 21-08-02 9.52.PD