Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Nga 1 korriku mënyra e hyrjes në Bullgari do të ndryshojë

Foto: BGNES

Nga 1 korriku Bullgaria do të lejojë që në vend të hyjnë qytetarët e vendeve të tjera sipas shpërndarjes së shteteve në zonat e kuqe, portokalli dhe jeshile. Kjo u njoftua nga Ministri i përkohshëm i Shëndetësisë Stojço Kacarov i cili në pikën kufitare “Kallotina” testoi sistemin për kontrollim elektronik të certifikatave evropiane të vaksinimit. Vendimi në cilën zonë do të bien vendet do të merret në bazë të numrit të të sëmurëve dhe të përqindjes së testeve pozitive. Lista e vendeve do të azhurnohet një herë në javë.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 24 shtatorin

Të premten temperaturat minimale do të jenë ndërmjet 5 dhe 10 °, në luginat e Bullgarisë Jugperëndimore dhe në fushat nënballkanike nga 1 deri në 3 °. Atje do të formohen ngricat e para. Gjatë ditës do të jetë me diell me vranësira të shpërndara...

botuar më 21-09-23 6.25.MD
Georgi Georgiev

Pa konkurrencë, Georgi Georgiev drejtoi Këshillin Bashkiak të Sofjes

Me votim të fshehtë, Georgi Georgiev u zgjodh kryetar i Këshillit Bashkiak të Kryeqytetit me 36 vota pro, duke zëvendësuar Elen Gerxhikov i cili dha dorëheqje . 8 fletëvotime ishin të pavlefshme. Georgiev ishte kandidati i vetëm dhe u propozua..

botuar më 21-09-23 5.53.MD

Bullgarët që vdiqën në Bregun e Fildishtë kanë qenë instruktorë ushtarakë në një mision

Aksidenti me një helikopter ushtarak Mi-24 në Bregun e Fildishtë më 10 shtator në pjesën veriore të vendit, ku vdiqën pesë persona, përfshirë tre bullgarë, ishte për shkak të motit të keq. Këtë e bëri të ditur kreu i forcave të armatosura,..

botuar më 21-09-23 5.12.MD