Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një zjarr në malin Rilla preku 15 dynymë pyll me pisha

Foto: BGNES

Një zjarr në malin Rilla, Bullgaria Jugperëndimore, i cili shpërtheu dje, preku 15 dynymë pyll me pisha, njoftoi drejtori i Drejtorisë së Përgjithshme "Siguria kundër Zjarreve" Kryekomisari Nikollaj Nikollov, i cili shkoi në vendngjarje. Sipas tij, zjarri tashmë është nën kontroll. Vëzhgimi i terrenit do të vazhdojë për dy ose tre ditë, vuri në dukje reporteri ynë Nikollaj Hristov.

Aktualisht më shumë se 200 njerëz po luftojnë në terren - pylltarët, zjarrfikësit, vullnetarët. Supozohet se shkaku i aksidentit është neglizhenca njerëzore - një zjarr i djegur dhe i pashuar pranë një shtegu pyjor, shpjegoi Aleksander Krëstev, drejtor i pylltarisë lokale.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 30 qershorin

Ditën e enjte moti do të jetë kryesisht me diell. Temperaturat do të rriten dhe maksimalet do të lëvizin ndërmjet 31 dhe 36 gradë, në Sofje rreth 31 gradë. Në bregdetin e Detit të Zi do të mbajë mot kryesisht me diell. Temperaturat..

botuar më 22-06-29 8.25.MD
Kirill Petkov

Kirill Petkov: “Vendimi për diplomatët rusë nuk është i imi

Vendimi për dëbimin e 70 diplomatëve rusë nga vendi ynë nuk është i imi, komentoi Kryeministri i dorëhequr Kirill Petkov. Ai ndodhet në parlament, ku do të dëgjohet në një seancë të mbyllur bashkë me shefat e Agjencisë Shtetërore të Sigurisë..

botuar më 22-06-29 7.46.MD

Nënvarianti i ri i Omikron është tashmë në vendin tonë

Një nënvariant i Omikron BA.5 tashmë po qarkullon në vendin tonë, i shpallur nga Organizata Botërore e Shëndetësisë si “alarmant”, njoftoi Ministria e Shëndetësisë. Ai mbart një mutacion që e bën koronavirusin më ngjitës dhe mund ta ndihmojë atë të..

botuar më 22-06-29 6.38.MD