Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Sezoni turistik vera 2021 – i suksesshëm, por i shkurtër

Foto: arkiv

Sezoni veror në Bullgari në kushtet e pandemisë është relativisht i suksesshëm, evidentoi dikasteri turistik javën e kaluar. Gjatë muajve qershor, korrik dhe gusht shihet një rritje e turistëve me 70 për qind në krahasim me një vit më parë. Në pushimoret detare më shumë gjatë kësaj vere ishin miqtë nga Rumania dhe Bullgaria. 3.7 milion turistë gjithsej zgjodhën për të pushuar në vendin tonë këtë verë. Bashkitë e qyteteve Varna, Primorsko dhe Nesebër mirëpritën pushuesit më të shumtë, kur në disa vende ishte pothuajse e pamundur të gjesh dhoma në dispozicion në hotelet.

Sidoqoftë pronarët e hoteleve thonë, se punësimi i lartë në kulmin e sezonit të shkurtër veror që sivjet vazhdoi mezi 40 ditë , nuk mund të kompensoje humbjet e tyre si rezultat i restrikcioneve epidemike nga fillimi i vitit, si dhe mungesa e përkrahjes adekuate nga ana e shtetit.

Përpilues: Veneta Nikollova

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova

Më shumë nga rubrika

Shënojmë Ditën Ndërkombëtare të Mavrudit

Më 26 tetor shënojmë Ditën Ndërkombëtare të Mavrudit - verë nga një nga varietetet më të vlerësuara, të vjetra dhe emblematike të rrushit bullgar, e karakterizuar nga ngjyra e pasur e rubinit, aroma e këndshme me nuanca të manaferrës dhe manit të..

botuar më 21-10-26 6.10.PD

Në strofkën e diellit: Stranxha

Në mes të vjeshtës, kur rrezet e diellit janë më të dëshirueshme, ju ofrojmë një shëtitje në Bullgarinë Juglindore, ku, në shumicën e rasteve, dielli është veçanërisht bujar. Stranxha është një vend magjik që nderon lindjen e diellit për jetën..

botuar më 21-10-24 12.15.MD
Forumi i qytetit antik romak Avgusta Trajana

Rajoni i Stara Zagorës po bëhet një vend i preferuar për turizëm

Në fund të verës numri i fjetjeve në vendet për një akomodim afatshkurtër në rajonin e Stara Zagorës janë rritur gati me 30%, në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar. Këtë e tregojnë të dhënat e Byrosë Territoriale të statistikës -..

botuar më 21-10-24 9.25.PD